Syn.: Chaenorhinum granatense (Willk.) Holub, Linaria granatensis Willk.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Chaenorhinum villosum subsp. granatense
Rozšíření: Roste na jihu Pyrenejského poloostrova a v severní Africe v Maroku a Alžírsku, místy se prolíná s výskytem nominátní subspecie Chaenorhinum villosum subsp. villosum, která se odlišuje převahou nežláznatých chlupů a úzkými kališními cípy.
Ekologie: Nejčastěji provází štěrbiny vápencových nebo sádrovcových skal, ale roste také na zdech, vystupuje do nadmořské výšky 1700 m.
Chaenorhinum villosum subsp. granatense
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s poléhavými až vystoupavými lodyhami, celá hustě pokrytá dlouhými žlutavými mnohobuněčnými žláznatými a kratšími nežláznatými chlupy, dorůstá výšky až 45 cm. Listy jsou vstřícné, nejvyšší vzácně střídavé, vejčitá, obkopinaté až eliptické, 12–22 mm dlouhé a 5–10 mm široké, na bázi zúžené, celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství je prodloužený hrozen 5četných oboupohlavných květů; květní stopky jsou 4–10 mm dlouhé; kališní cípy jsou poněkud nestejné, vejčité až eliptické, 4,5–10 mm dlouhé; koruna je 10–16 mm dlouhá, pyskatá, světle modrofialová, s tmavšími žilkami, val dolního pysku je žlutavý, cípy jsou vykrojené, ostruha je 1,5–3 mm dlouhá, kuželovitá, tupá; tyčinky jsou 4; semeník je dvoupouzdrý. Plody jsou kulovité tobolky 2,5–4 mm dlouhé, žláznaté.
Chaenorhinum villosum subsp. granatense
Chaenorhinum villosum subsp. granatense
Fotografovala Věra Svobodová, dne 15. 5. 2017 (Španělsko, Ronda, skály pod městem).