CHAENOSTOMA INTEGRIFOLIUM (L. f.) Benth.

Syn.: Manulea integrifolia L. f., Sutera integrifolia (L. f.) Kuntze
Čeleď: Scrophulariaceae – krtičníkovité

Chaenostoma integrifolium

Rozšíření: Druh jižní Afriky, jeho nevelký areál leží v pobřežních oblastech jihovýchodní části provincie Western Cape, jen okrajově zasahuje také na jihozápad provincie Eastern Cape.

Ekologie: Roste v křovinaté pobřežní vegetaci a v lesních lemech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 335 m. Kvete v průběhu celého roku.

Popis: Nízký keřík, 15–60 cm vysoký, skoro lysý nebo jemně chlupatý, s větvemi olistěnými. Listy jsou vstřícné, v horní části větví někdy i střídavé, přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité, 5–28 mm dlouhé a 2–9 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo s nanejvýše 5 páry mělkých zubů, někdy podvinuté, na vrcholu tupé, lysé nebo nepatrně chlupaté. Květy vyrůstají z úžlabí horních listů; listeny jsou listům podobné, menší než listy; kalich je lysý nebo řídce chlupatý, hluboce 5cípý; koruna je nálevkovitá, bílá se žlutým hrdlem, vzácněji nafialovělá, korunní trubka je 8–11 mm dlouhá, rovná nebo zahnutá, vně jemně žláznatě chlupatá, cípy jsou obvejčité, zaokrouhlené. Plodem je elipsoidní tobolka, 3,5–5 mm dlouhá.

Chaenostoma integrifolium
Chaenostoma integrifolium
Chaenostoma integrifolium

Fotografovala Věra Svobodová, dne 16. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Robberg Peninsula).