Syn.: Castanea sempervirens Kellogg, Castanopsis chrysophylla var. sempervirens (Kellogg) A. Henry, Castanopsis sempervirens (Kellogg) Dudley
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na jihozápadě USA, a to ve východní Kalifornii a na jihozápadě Oregonu. Rod Chrysolepis zahrnuje pouze dva druhy; je endemický na západě USA.
Ekologie: Roste na strmých skalnatých svazích a hřebenech, v jehličnatých lesích a společenstvu chaparral, většinou ve vysokých nadmořských výškách 700–3300 m. Kvete v červenci až srpnu.
Popis: Rozkladitý stálezelený keř dorůstající výšky 0,2–1(–2,5) m. Borka je šedá nebo hnědá, tenká, hladká, mladé větévky hustě pokryté tuhými, nažloutlými trichomy. Listy mají řapíky 10–15 mm dlouhé, čepele jsou podlouhlé až obkopinaté, 4–8 cm dlouhé, kožovité, zužující se k bázi nebo zaoblené, na vrcholu tupé, někdy až špičaté, celokrajné, svrchu jsou matně zelené, téměř lysé, na rubu pokryté rezavými nebo zlatavými přitisklými šupinami, často věkem olysají a zešednou. Samčí květenství je hroznovité, někdy větvené, tuhé, vystoupavé až přímé; samičí květy ve svazečcích pod samčími na stejné nebo samostatné stopce, 1–3květé. Samčí květ je složen z drobného kalicha se 6 cípy a obvykle 8–10 tyčinek, koruna chybí; samičí květy mají 3 čnělky, semeník spodní, třípouzdrý. Plodenství je hustě ostnitá, vejčitá až téměř kulovitá vícehranná číška o průměru 20–60 mm, až do úplné zralosti uzavřená, obsahuje tři světle hnědé, 8–13 mm dlouhé, lysé nažky, které dozrávají 14–16 měsíců.
Využití: Semena jsou jedlá, sladká, jsou také potravou pro ptactvo a volně žijící zvířata.
Poznámka: Červené kulovité útvary na květenství jsou hálky vznikající po napadení rostliny vosičkou žlabatkou Dryocosmus castanopsidis.
Fotografováno dne 22. 8. 2014 (USA, Kalifornie, NP Yosemite, Glacier Point).