Cinnyricinclus leucogaster (Boddaert, 1783); leskoptev bělobřichá

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Sturnidae
Česká jména: leskoptev bělobřichá
Anglická jména: Violet-backed starling

Cinnyricinclus leucogaster, leskoptev bělobřichá
Cinnyricinclus leucogaster, leskoptev bělobřichá

Rozšíření: Obývá velkou část subsaharské Afriky, severní areálová hranice vede od Senegalu přes jih Mali, severní Nigérii, jih Čadu, Súdán až do Etiopie, jižní hranice prochází střední Namibií, Botswanou a východem Jihoafrické republiky, přičemž se tento druh vyhýbá oblasti tropických deštných lesů v rovníkové Africe, zasahuje však také na jihozápad Arabského poloostrova do Jemenu a Saúdské Arábie.

Způsob života: Tento stromový plodožravý pták obývá světlé a lužní lesy, lesní lemy, zahrady a parky, v pásmu od nížin až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Migruje pouze v rámci Afriky. Stromy s dozrávajícími plody lákají leskoptve z širokého okolí, podobně se dokáží shromáždit při rojení mravenců nebo termitů. V době hnízdění žije v párech, jinak vytváří potulná hejna, většinou složená z členů stejného pohlaví.
Hnízdo vystlané měkkým materiálem staví v dutinách, nejčastěji stromů, 1–6 m nad zemí. Samice snáší 2–4 vejce, která inkubuje sama po dobu 12–18 dní. Po vylíhnutí zůstávají mláďata tři týdny v hnízdě a krmí je oba rodiče.

Popis: Pěvec z čeledi špačkovitých, dosahuje délky 16–18 cm a hmotnosti 39–56 g. Samec je svým zbarvením nezaměnitelný, na hlavě, bradě, hrdle, horní části prsou, zátylku, zádech a ocase je charakteristicky karmínově červený až fialový. Křídla jsou matnější. Spodní část prsou, břicho, boky, stehna a spodní část ocasu jsou rovnoměrně čistě bílé. Duhovka oka je žlutá. Zobák a nohy jsou černé. Samice je svrchu hnědá, zespodu bílá nebo žlutohnědá s tmavým žíháním, duhovka oka je žlutá. Mladí jedinci vypadají jako samice, ale jejich duhovka je hnědá.

Cinnyricinclus leucogaster, leskoptev bělobřichá
Cinnyricinclus leucogaster, leskoptev bělobřichá

Fotografováno dne 10. 10. 2021 (Mosambik, provincie Sofala, Parque Nacional da Gorongosa).