Syn.: Calyptridium umbellatum (Torr.) Greene, Spraguea umbellata Torr.
Čeleď: Montiaceae Raf. – zdrojovkovité
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od nejjižnější části kanadské Britské Kolumbie přes americké státy Washington, Idaho a Oregon až po jižní Kalifornii, na východ zasahuje až do Utahu a západního Wyomingu.
Ekologie: Roste na suchých písčitých a kamenitých stanovištích, v nadmořských výškách od 1500 až do 4300 m. Kvete od května do října.
Popis: Vytrvalá bylina s jedinou poléhavou až vystoupavou lodyhou, až 60 cm dlouhou, která vyrůstá z přízemní listové růžice. Listy jsou přízemní, kopisťovité, (0,5–)2–7(–15) cm dlouhé, lysé, lodyžní listy obvykle chybí. Květenství je terminální, okoličnaté, bohaté, dosahuje 1–4(–7) cm v průměru; květy jsou skoro přisedlé; kališní lístky jsou okrouhlé, stejné, 3–8 mm dlouhé, šupinovité, vytrvávající, bělavé až narůžovělé; korunní lístky jsou 4, 3–8 mm dlouhé, bílé, záhy opadavé; tyčinky jsou 3, prašníky červené nebo žluté, blizna je vyniklá, čárkovitá. Plodem je kulovitá tobolka o průměru 2–3 mm.
Záměny: Podobný a rovněž vytrvalý druh západu Severní Ameriky Cistanthe monosperma má na rozdíl od zde představovaného druhu korunní lístky většinou narůžovělé, jeho prašníky jsou růžové, navíc z každé listové růžice vyrůstá hned několik lodyh, na nichž se objevují malé lodyžní listy.
Poznámka: Rod Cistanthe v současnosti zahrnuje 38 akceptovaných druhů, vyskytují se na západě Severní i Jižní Ameriky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 23. 8. 2017 (USA, Oregon, Mount Hood National Forest) a 27. 8. 2017 (USA, Oregon, Crater Lake National Park).