Syn.: Cistus complicatus Spruner ex Nyman, Cistus cupanianus C. Presl, Cistus dunalianus Sweet, Cistus garganicus Ten., Cistus ×incanus subsp. creticus (L.) Heywood, Cistus ladaniferus Stokes, Cistus polymorphus Willk., Cistus rotundifolius Sweet, Cistus tomentosus Lam., nom. illeg., Cistus undulatus Moench, Cistus villosus L., Cistus vulgaris Spach
Česká jména: cist kretský (Presl 1846)
Čeleď: Cistaceae – cistovité
Rozšíření: Druh Cistus creticus se vyskytuje ve Středozemí a na Krymu, areál se táhne od východního Španělska přes jižní Evropu i severní Afriku až po Sýrii. V areálu se rozlišují tři poddruhy, kromě nominátního (na našich snímcích) jsou to ještě poddruhy Cistus creticus subsp. eriocephalus a C. c. subsp. corsicus. Posledně jmenovaný poddruh najdeme jen na Korsice, Sardinii a v Maroku, zdá se, že areály dalších dvou poddruhů se poněkud překrývají.
Ekologie: Roste v xerofilních křovinách i světlých lesích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Kvete od března do června.
Popis: Keř, 30–150 cm vysoký, žláznatě chlupatý, lepkavý, s větvemi přímými. Listy jsou krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité, 15–25(–50) mm dlouhé a 8–15(–30) mm široké, na okraji výrazně zvlněné, svraštělé, s žilnatinou zpeřenou. Květenství je vrcholičnaté, 1–7květé, kališní lístky jsou široce kopinaté, chlupaté, květy jsou 5četné, dosahují průměru 2–5 cm, korunní lístky jsou obvejčité, růžovofialové, čnělka je stejně dlouhá jako tyčinky. Plodem je tobolka.
Poznámka: Ve staré literatuře (např. Flora Europaea) byl tento druh označován jako Cistus incanus. Ukázalo se však, že Linnéův Cistus incanus je vlastně křížencem druhů Cistus albidus a C. crispus, jméno většiny podobných rostlin z mediteránních populací proto bylo změněno.
Fotografováno dne 27. 3. 2010 (Kypr, Lemesos Forest).