Syn.: Comandra cuneifolia Raf., Comandra elliptica Raf., Comandra media Raf., Comandra obovata Raf., Comandra obtusifolia Raf., Comandra umbellulata Raf., Comandra richardsiana Fernald, Hamiltonia umbellata Spreng., Thesium corymbosulum Michx., Thesium umbellatum L.
Čeleď: Santalaceae R. Br. – santálovité
Comandra umbellata
Rozšíření: Severoamerický druh vyskytující se ve třech poddruzích ve velké části Kanady a USA, nezasahuje do jihovýchodních států USA a do nejsevernějších oblastí Kanady; nominátní poddruh se objevuje hlavně na východě areálu, C. u. subsp. pallida na jeho západě a C. u. subsp. californica na pacifickém pobřeží od Britské Kolumbie po Kalifornii.
Ekologie: Roste na suchých otevřených stanovištích, v prérii, na skalnatých svazích, od nížin až do podhůří. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá, poloparazitická bylina, 10–40 cm vysoká. Lodyha je přímá; listy jsou střídavé, přisedlé nebo krátce řapíkaté, úzce kopinaté až eliptické, 1–2,5 cm dlouhé, poněkud dužnaté, lysé, světle zelené až sivé; květenství je latnaté, květy jsou zvonkovité, dosahují 4–6 mm v průměru, okvětních lístků je 5, jsou zelenobílé až narůžovělé. Plodem je zelená až purpurová peckovice, 4–8 mm.
Využití: V malém množství jsou plody jedlé, ve větším množství mohou způsobit nevolnost.
Jedná se o poměrně atraktivní zahradní skalničku, jako každý poloparazit vyžaduje i v kultuře svého hostitele.
Poznámka: Rod Comandra je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh.
Comandra umbellata
Comandra umbellata
Comandra umbellataComandra umbellata
Comandra umbellata
Fotografováno v červnu 2014 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park) a 13. dubna 2015 (Kanada, Alberta, Sandy Beach).