Syn.: Nidorella feae Bég., Nidorella nobrei A. Chev., Nidorella vogelii Lowe ex A. Chev.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Conyza feae
Rozšíření: Endemit kapverdského souostroví; byl zjištěn na ostrovech Santo Antão, São Nicolau, Santiago, Fogo a Brava, vyhynul na ostrově São Vicente, najdeme jej především ve vyšších polohách ostrovů: roste např. na i vrcholu sopky Pico ve výšce přes 2800 m n. m.
Ekologie: Porostotvorný druh křovin na kamenitých a skalnatých místech, především na stanovištích ovlivněných pasátem.
Conyza feae
Popis: Bohatě metlovitě rozvětvený menší keř, 30–60 cm vysoký, s přímými větvemi. Listy jsou hustě nahloučené v horních částech větviček, střídavé, úzce obkopinaté, až 10 cm dlouhé a zpravidla méně než 1 cm široké, přitiskle šedě chlupaté, příčně prohnuté, se zvednutými, mělce vroubkovanými a poněkud zvlněnými okraji. Na koncích větviček se tvoří bohaté latovité květenství, složené z drobných úborů na velmi krátkých stopkách; úbory mají víceřadý zákrov; květy jsou velmi drobné, žluté, okrajové květy jsou samičí, vnitřní jsou oboupohlavné, ale funkčně samčí. Plodem je nažka s chmýrem.
Záměny: Na Kapverdských ostrovech se vyskytují celkem 4 endemické druhy rodu Conyza; 3 z nich jsou vytrvalé, pouze velmi vzácná Conyza schlechtendalii z ostrova São Nicolau je jednoletá. Druh Conyza pannosa nese poměrně velké, dlouze stopkaté úbory; Conyza varia má poněkud podobný vzhled jako C. feae, ale má o něco větší úbory a širší, vejčité, ploché, na okraji zubaté listy.
Conyza feae
Conyza feae
Conyza feae
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 3., 5., 9. a 10. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão: kráter Cova a osada Losna; Fogo: Monte Velha a Pico).