Syn.: Agaricus micaceus Bull., Coprinus micaceus (Bull) Fr., Coprinus micaceus (Bull) Fr. f. micaceus – hník třpytivý
Čeleď: Psathyrellaceae (Kühner) Locq.
Rozšíření: Je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá hojně v dubnu až listopadu, ve smíšených a listnatých lesích, remízcích, parcích a zahradách v blízkosti starých stromů a pařezů listnáčů, také přímo na nich. Objevuje se v bohatých trsech.
Popis: Klobouk je v mládí vejčitý, má průměr 1–3 cm, výšku 1–3,5 cm, později se kuželovitě rozevírá do průměru až 5 cm. Je asi do poloviny zřetelně rýhovaný, v mládí pokrytý jemnými bělavými až nahnědlými zrnky, má žlutohnědou až okrově hnědou barvu, uprostřed tmavší. Okraj je zvlněný. Ve stáří je lysý, často paprsčitě rozpukaný, se zdviženým okrajem, má až hnědočernou barvu, rychle se ve vlhkém počasí rozplývá. Lupeny jsou husté, úzce připojené, v mládí bělavé, později černají, ve stáří se roztékají. Třeň je 3–12 cm vysoký, 2–7 mm tlustý, válcovitý s rozšířenou bází, rourkovitě dutý, křehký, v mládí ojíněný (cystidy), později lysý a lesklý. Má bílou až krémovou barvu. Dužnina je tenká, bez výrazné vůně a chuti. Výtrusný prach je hnědočerný, výtrusy jsou elipsoidní nebo mandlovité s komolým vrcholem, mají červenohnědou barvu, jsou 7–11 × 4,5 × 4,5–6,5 µm velké.
Záměny: Je zaměnitelný za jiné hnojníky, někdy dobře odlišitelné pouze mikroskopicky – hnojník domácí (Coprinellus domesticus) neroste v tak bohatých trsech, hnojník kmenový (Coprinus truncorum) a hnojník klamný (Coprinus saccarinus) nemají v mládí ojíněný třeň, hnojník lesní (Coprinus silvaticus) nemá klobouk v mládí hustě zrnitý.
Využití: Mladé plodnice bývají uváděny jako jedlé, ovšem požití alkoholu pak vyvolává otravu (antabusový efekt – koprin obsažený v houbě blokuje odbourání meziproduktu metabolismu alkoholu a způsobuje silné nevolnosti).
Fotografováno ve dnech 11., 12. a 21. 6. 2009 (Roztoky).