Syn.: Coprosma baueriana Hook. f., Coprosma retusa Banks et Sol. ex Hook. f.
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, vyskytuje se v pobřežní zóně obou hlavních ostrovů, byl zavlečen také na Stewartův ostrov, Chathamské ostrovy, Norfolk, ale rovněž na Havajské ostrovy, do Kalifornie, jihovýchodní Austrálie (New South Wales, South Australia, Tasmania, Victoria), jižní Afriky i Velké Británie.
Ekologie: Roste na pobřežních skalách a útesech, v lemech pobřežních lesů a křovin. Kvete od června do února.
Popis: Dvoudomý, vzácněji i jednodomý keř s větvemi plazivými až přímými, nebo dokonce až menší strom dosahující výšky okolo 8 m s borkou hnědou a letorosty nejprve chlupatými, později olysalými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až obvejčité, 2–8 cm dlouhé a 1,5–5 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, celokrajné, podvinuté, na vrcholu zaokrouhlené, někdy i vykrojené či hrotité, na líci zelené, lysé, lesklé, na rubu šedozelené; palisty jsou široce trojúhelníkovité, lysé, zubaté. Květy vyrůstají ve svazečcích v úžlabí listů, jsou jednopohlavné, samčích květů je 3–20, jejich koruna je nálevkovitá, se 4–5 špičatými cípy, samičí květy vyrůstají nejčastěji po 3, jejich koruna je asi 5 mm dlouhá, cípy jsou špičaté nebo tupé. Plody jsou obvejcovité, mírně stlačené, až 10 mm dlouhé, v době zralosti oranžové až červené.
Využití: Dobře snáší zasolenou půdu, v přímořských oblastech je s oblibou vysazován do živých plotů. V kultuře se objevují i pestrolisté kultivary.
Poznámka: K rodu Coprosma je v současnosti řazeno 112 druhů (POWO 2022), které se vyskytují v Malesii, Austrálii, na Novém Zélandu a na mnoha dalších tichomořských ostrovech. Na Novém Zélandu tvoří zástupci tohoto rodu významnou složku místní vegetace, roste jich tu na 55 druhů.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 1. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Paparoa National Park).