Syn.: Borckhausenia lutea (L.) P. Gaertn., B. Mey. et Schreb., Capnoides lutea (L.) Gaertn., Corydalis lutea (L.) DC., Fumaria lutea L., Neckeria lutea (L.) Neck.
Česká jména: dymnivka žlutá (Sloboda 1852, Dostál 1950), chocholačka žlutá (Dostál 1989), dymnivka žlutá (Kubát 2002), dymnivka žlutá, chocholačka žlutá (Danihelka et al. 2012)
Slovenská jména: chocholouš žlutý (Reuss 1853), dymica žltá (Dostál 1950), chochlačkovec žltý (Marhold et Hindák 1998, Goliašová 2002)
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Rozšíření: Dymnivka žlutá pochází ze států jižní Evropy, vyskytuje se v jižním předhůří západních a centrálních Alp – jižní Francie, sever Itálie, Rakousko. Byla zavlečena rovněž do severněji položených oblastí Evropy, zasahuje na Britské ostrovy i do jižní Skandinávie, její druhotný výskyt byl zaznamenán též na několika místech Severní Ameriky.
U nás se pěstuje v zahradách, na vhodných stanovištích velice rychle zplaňuje (např. Praha, Průhonice, Rychnov, Rokycany, Český Brod, Turnov aj.).
Ekologie: Dymnivka žlutá roste na skalách, zídkách, ve škvírách okolo oplocení a podél cest, s oblibou roste na vlhčích a stinných stanovištích, snese i polostín. Kvete po celé léto.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, hustě trsnatá, dosahující výšky 10–40 cm. Lodyha je lysá, větvená, listy jsou živě zelené, řapíkaté, 2–3krát zpeřené. Hrozny jsou (4–)6–20květé, přímé, květy jsou 14–20 mm dlouhé, žluté, s krátkou ostruhou. Plodem je tobolka, asi 10 mm dlouhá.
Poznámka: Velice dobře se množí výsevem, je to odolný a vitální druh, může se stát až plevelem.
Fotografováno dne 6. 4. 2014 (Česko, Kolínsko, Vrbčany).