Syn.: Capnoides aurea (Willd.) Kuntze, Corydalis washingtoniana Fedde, Fumaria aurea Ker Gawl., Neckeria aurea Millsp.
Čeleď: Fumariaceae DC. – zemědýmovité; Papaveraceae Juss. – makovité
Corydalis aurea

Corydalis aurea

Rozšíření: Severoamerický druh vyskytující se ve velké části kontinentu, na východě kontinentu je vzácnější, zcela chybí na jihovýchodě USA – od Aljašky přes Kanadu a Skalisté hory (částečně i prérie) až po severní Mexiko.
Ekologie: Roste ve světlých lesích a lesních lemech, ve štěrbinách vlhkých skal, na skalnatých stráních, podél potoků, a to v nadmořských výškách od 100 až do 3400 m. Kvete v červnu a červenci.
Popis: Dvouletá až vytrvalá bylina s podzemní hlízou, 10–30 cm vysoká. Lodyhy jsou vystoupavé, světle zelené až načervenalé, lysé. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 7–10 cm dlouhé, 3krát trojčetné, poslední úkrojek je eliptický. Květenství je hroznovité, 10–20květé, přesahující listy; listeny jsou 4–10 mm dlouhé; květy jsou 13–16 mm dlouhé, žluté, kališní lístky 2, korunní 4, 2 vnitřní a 2 vnější, ostruha na horním lístku je 4–5 mm dlouhá. Plodem je přímá nebo nicí tobolka, semena 2 mm.
Ohrožení a ochrana: Druh je zařazen k ohroženým v amerických státech Illinois, Iowa, New York, Pennsylvania a Vermont.
Využití: Rostlina je jedovatá pro ovce a skot. Domorodé americké kmeny ji používaly k léčbě různých onemocnění a tato praxe byla přijata i bylinkáři z řad kolonistů. Požití většího množství této rostliny může být fatální.
Poznámka: Jméno Corydalis pochází z řeckého slova ‘korudalis’, které označuje chocholouše, jehož hlavu rašící rostlina připomíná.
Corydalis aurea
Corydalis aurea
Fotografováno v červnu 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Bowmont Park, Waterfall Valley, v nadmořské výšce okolo 1100 m).