Syn.: Corylopsis platypetala var. levis Rehder et E. H. Wilson
Česká jména: lískovníček širokookvětní (Mareček 1994)
Čeleď: Hamamelidaceae R. Br. – vilínovité
Corylopsis platypetala
Rozšíření: Druh střední Číny, vyskytuje se v provinciích An-chuej, Chu-pej a S’-čchuan.
Ekologie: Roste v horských lesích, v nadmořských výškách od 1300 až do 2600 m. Kvete od dubna do června.
Corylopsis platypetala
Popis: Opadavý, bohatě větvený keř dosahující výšky až okolo 250 cm, s letorosty někdy žláznatě chlupatými, později lysými, šedohnědými, pokrytými lenticelami. Palisty jsou podlouhle kopinaté, 2–3 cm dlouhé, špičaté; řapík je 12–15 mm dlouhý, čepel vejčitá až široce vejčitá, 7–10 cm dlouhá a 4–7 cm široká, na bázi srdčitá, po okraji pilovitá, na vrcholu špičatá, po obou stranách chlupatá či olysalá, se 6–10 vedlejšími žilkami po každé straně. Květenství je hroznovité, nicí, 2–2,5 cm dlouhé, 8–20květé, jeho stopka je až 2 cm dlouhá; bazální listeny jsou opadavé, květní listeny jsou podlouhlé, 4–5 mm dlouhé, řídce chlupaté; květy jsou oboupohlavné, 5četné; kališní lístky jsou vejčité, lysé, na vrcholu tupé, korunní lístky jsou 3–4 mm dlouhé, žluté, krátce nehetnaté; tyčinek je 5, jsou kratší než korunní lístky, čnělka je kratší než tyčinky, blizna je hlavatá. Plodem je tobolka, 7–9 mm dlouhá, lysá.
Využití: Občas se pěstuje se v zahradách a parcích jako okrasný keř. Stanoviště by mělo být spíše polostinné a chráněné, v zimě je účelná i lehká přikrývka.
Poznámka: Východoasijský rod Corylopsis v současnosti čítá asi 25 druhů, vyskytují se v oblasti od východní Indie až po jižní Japonsko.
Corylopsis platypetala
Corylopsis platypetala
Corylopsis platypetala
Corylopsis platypetala
Corylopsis platypetala
Corylopsis platypetala
Fotografováno ve dnech 9. 4. a 21. 5. 2017 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).