CORYMBIA PTYCHOCARPA (F. Muell.) K. D. Hill et L. A. S. Johnson – blahovičníkovec

Syn.: Eucalyptus ptychocarpa F. Muell.
Česká jména: korymbie, blahovičníkovec (Koblížek 2023)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Corymbia ptychocarpa

Rozšíření: Severoaustralský druh, jehož areál se táhne od západoaustralského regionu Kimberley přes sever Severního teritoria až po severozápadní Queensland.
V areálu se rozlišují dva poddruhy, nominátní má poupata a plody výrazně žebernaté (na těchto snímcích), poddruh C. ptychocarpa subsp. aptycha nikoli (vyskytuje se jen na východě Top Endu Severního teritoria).

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, na prameništích a v okolí vodní toků, objevuje se také v okolí lidských sídel a v městské zeleni. Kvete od září do července.

Corymbia ptychocarpa

Popis: Strom dosahující výšky 12–20 m, s borkou šedohnědou. Juvenilní listy jsou řapíkaté, eliptické, až 45 cm dlouhé a 25 cm široké, adultní listy jsou menší, většinou střídavé, řapíkaté, kopinaté až úzce vejčité, 20–30 cm dlouhé a 5–13 cm široké, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé, zelené až šedozelené. Květenství je chocholičnaté, stopkaté, poupata jsou obvejcovitá, výrazně žebernatá, květní obaly jsou srostlé do víčka, které je hemisferické nebo konické, 6–10 mm dlouhé a při rozkvětu odpadává, češule je obvejcovitá, 15–20 mm dlouhá, tyčinky jsou početné, nápadné, všechny jsou fertilní, červené, někdy i růžové nebo bělavé. Plody jsou dřevnaté tobolky, vejcovité až válcovité, 35–45 mm dlouhé, výrazně žebernaté (u nominátního poddruhu), nebo jen nezřetelně žebernaté (u subsp. aptycha).

Využití: Modrý Karlštejn na výše představeném biotopovém snímku nemá být nejapným žertem, nýbrž dokladem, že tento krásný strom bývá vysazován i v australských parcích. Fotografovaný exemplář totiž roste v sousedství oné miniatury našeho věhlasného hradu, která se zvedá k nebesům v parku v severoaustralském městě Batchelor. Postavil ji a o okolní vegetaci se zde staral český imigrant a místní zahradník Bernie Havlik (1912–90).
Domorodí Australané semena tohoto stromu konzumovali, listy jim sloužily jako obvazy na rány, využívali i jeho dřevo.

Poznámka: Dříve byly blahovičníkovce řazeny k blahovičníkům (Eucalyptus), fylogenetická analýza však naznačila, že rod Corymbia má blíže spíš k rodu Angophora.
Rod Corymbia je poměrně početný, zahrnuje 95 druhů (POWO 2025), které se vyskytují v Austrálii a na Nové Guineji. Jejich určování (podobně jako u blahovičníků) nemusí být vždy snadné, je potřebné vidět poupata a plody, u některých i juvenilní listy a borku.

Corymbia ptychocarpa
Corymbia ptychocarpa
Corymbia ptychocarpa
Corymbia ptychocarpa
Corymbia ptychocarpa
Corymbia ptychocarpa

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 1. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Batchelor, Havlik Park) a 2. 9. 2024 (Northern Territory, Litchfield National Park – růžové tyčinky).