Syn.: Coutoubea arenaria Willd. ex Griseb., Coutoubea purpurea Lam., Coutoubea racemosa G. Mey., Exacum arenarium (Willd. ex Schult. et Schult. f.) Schult. ex Griseb., Exacum racemosum (E. Mey.) Schult., Exacum ramosum (Aubl.) Vahl
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od východní Kolumbie přes Guyany až po střední Brazílii a severní Bolívii. Rozlišují se zde tři variety.
Ekologie: Roste v savaně, na březích vodní toků, při okrajích zemědělsky obdělávaných ploch i kolem cest, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 500 m.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, 15–90 cm vysoký. Lodyha je přímá, často hned od báze větvená. Listy jsou vstřícné, kopinaté, až 11 cm dlouhé a 2,8 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je latnaté, terminální nebo axilární, až 22 cm dlouhé; květy jsou krátce stopkaté, 4četné, bílé nebo narůžovělé; kališní cípy jsou úzce vejčité, špičaté, 3–6 mm dlouhé; koruna je řepicovitá až zvonkovitá, až 16 mm dlouhá, korunní cípy jsou kopinaté, špičaté, přímé, nikdy nazpět zahnuté. Plodem je vejcovitá tobolka.
Poznámka: Tento druh má v rámci rodu druhý největší areál, překonává ho jen Coutoubea spicata, která zasahuje od východu Brazílie až do jižního Mexika. Ostatní druhy rodu mají areály daleko menší, Coutoubea reflexa je endemitem Guyanské vysočiny, Coutoubea minor je druhem jihozápadní Venezuely, Coutoubea humilis roste pravděpodobně pouze v Guyaně.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).