CRATEROSTIGMA PUMILUM Hochst.

Syn.: Torenia auriculifolia Dombrain
Čeleď: Linderniaceae Borsch, Kai Müll. et Eb. Fisch. – puštičkovité

Craterostigma pumilum

Rozšíření: Druh s dosti velkým areálem, má těžiště ve východní Africe, na jih zasahuje až do Botswany, na sever do Eritrey. Dále se vyskytuje na jihu Arabského poloostrova v Jemenu, Ománu a Saúdské Arábii.

Ekologie: Na poněkud vlhčích, často sešlapávaných místech v nízkých trávnících, zejména v okolí potůčků, v prostředí horské savany.

Craterostigma pumilum

Popis: Listy tvoří k zemi přitisklou listovou růžici, jsou široce vejčité, 2,5–5(–10) cm dlouhé a 2–3(–8) cm široké, na bázi jsou klínovitě zúžené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, na okraji a často i na svrchní straně jemně pýřité. Květy vyrůstají nejčastěji po jednom na 2–5 cm vysoké stopce, která nese na bázi 2 kopinaté listeny (bývají ukryty mezi listy). Kalich je asi 7 mm dlouhý, s krátkými cípy. Koruna je bílá, s modrými skrvnami na horním i dolním pysku; horní pysk je celokrajný, 10–12 mm dlouhý, dolní pysk má 3 cípy 8–10 mm dlouhé, ze 4 tyčinek je dolní pár mnohem delší než horní, semeník je svrchní. Plodem je dvoupouzdrá tobolka.

Craterostigma pumilum
Craterostigma pumilum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20. a 24. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra, výstup od moře na planinu Homhil a severní svahy pohoří Haghier).