CREPIDOTUS MOLLIS (Schaeff.) Staude – trepkovitka měkká / pahliva mäkká

Syn.: Agaricus canescens Batsch, Agaricus gelatinosus J. F. Gmel., Agaricus mollis Schaeff., Agaricus mollis Schaeff. subsp. mollis, Agaricus mollis Schrad., Agaricus ralfsii Berk. et Broome, Crepidopus mollis (Schaeff.) Gray, Crepidotus ralfsii (Berk. et Broome) Sacc.
Čeleď: Inocybaceae Jülich
Crepidotus mollis
Rozšíření a ekologie: Roste dosti hojně od nížin po horský stupeň. Objevuje se po celý rok, především od května do listopadu, na mrtvém dřevu listnáčů, vzácně i jehličnanů. Preferuje buky a jasany. Plodnice jsou většinou řazené střechovitě nad sebou.
Popis: Polokruhovitý klobouk má průměr 3–5(–8) cm, v mládí je zvoncovitý, později škeblovitý, je bokem přirostlý k substrátu, někdy je vyvinutý krátký tlustý postranní třeň. Povrch klobouku je lysý, hladký, ve stáří slizký, pokožka se dá snadno sloupnout. Krémově bělavá barva postupně přechází přes okrovou až do šedavě hnědé, klobouk je hygrofánní – ve vlhku má sytější barvu, za sucha bělavou. Lupeny jsou paprsčitě uspořádané, mají světle krémovou barvu, brzy tmavnou až do tabákově hnědé. Dužnina je pružná, s rosolovitou vrstvou pod pokožkou. Vůně je nevýrazná, chuť mírně nahořklá. Výtrusný prach je žlutohnědý až tmavě hnědý, výtrusy hladké, elipsoidní, 7–8 × 4–6 μm velké.
Crepidotus mollis
Záměny: Podobné jsou další trepkovitky, především trepkovitka zploštělá (Crepidotus applanatus), také s hladkým povrchem, nemá ale pod pokožkou rosolovitou vrstvu.
Poznámka: Je nejedlá.
Crepidotus mollis
Crepidotus mollis
Fotografováno dne 1. 11. 2008 (Žihelská pahorkatina).