Ctenophorus modestus (Ahl, 1926)

Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Agamidae
Syn.: Amphibolurus modestus Ahl 1926
Anglická jména: Swift rock dragon, Northern tawny dragon

Ctenophorus modestus
Ctenophorus modestus

Rozšíření: Endemit jihovýchodu Jižní Austrálie, jehož areál se táhne Flindersovým pohořím (Flinders Ranges).

Způsob života: Obývá skalnaté oblasti s řídkou vegetací, skalní výchozy.
Je hmyzožravý, živí se převážně členovci, termity a mravenci, občas konzumuje rostlinnou potravu. Je aktivní ve dne, často se vyhřívá na slunci. Při vyrušení se ukrývá ve skalních štěrbinách nebo pod kameny.
Je teritoriální. Během období námluv se nápadně zbarvený samec předvádí samicím, pohupuje se a kývá hlavou. Je vejcorodý. Do vybudovaných nor snese samice 3–7 vajec, která se inkubují asi tři měsíce. Mezi přirozené predátory patří dravci a hadi.

Popis: Středně velký ještěr z čeledi agamovitých, dosahuje přibližné délky 25,5 cm, z toho hlava a tělo měří 8,5 cm. Ocas je dlouhý a zúžený do jemné špičky. Na předních a zadních končetinách je pět prstů zakončených drápy. Zřetelná řada zvětšených kýlovitých šupin se táhne od nosní dírky, pod okem až nad bubínek. Šupiny na čenichu jsou hladké až podélně kýlovité. Hřeben šíje je nízký nebo chybí. Šupiny na hřbetních plochách končetin a ocasu jsou kýlovité. Základní barva dospělých samců se mění od šedomodré po hnědou s bledě modrými boky. Dorzolaterální povrch hlavy je hnědý s oranžovým zbarvením kolem očí, nosních dírek, podél horní čelisti a pod bubínkem končící na krku. Široký černý postranní pruh začíná za okem, stává se silnějším za bubínkem a končí v tříslech. Tenký světlejší, žlutý nebo oranžový pruh začíná na bubínku a končí těsně za ramenem. Spodní část těla u samců je žlutavá. Tmavá hrudní skvrna se zužuje do střední části těla a někdy se táhne podél spodních stran předních končetin. Zbarvení hrdla se u jedinců liší s výraznými šedými, oranžovými, žlutými a oranžově žlutými morfami. Základní barva hrdla se někdy překrývá šedou síťovinou.
Dospělé samice jsou nenápadně zbarvené, převážně šedohnědé až oranžově hnědé, hustě vzorované s tmavším a světlejším tečkováním. Podobně jako u samců se podél boků táhne černý postranní pruh. Spodní část je bílá až žlutavá s různým stupněm šedého síťování na hrdle. Mláďata se zbarvením a vzorem podobají dospělým samicím.

Poznámka: Ctenophorus modestus bývá řazen do skupiny spřízněných taxonů z okruhu druhu Ctenophorus decresii. V rámci skupiny se odlišuje následující kombinací znaků: šupiny čenichu jsou hladké až podélně kýlovité. Vertebrální šupiny jsou ploché a tmavý postranní pruh s hladkým okrajem je někdy přerušovaný, aby vytvořil samostatnou skvrnu za bubínkem. U samců je zbarvení hrdla oranžové, žluté, oranžovožluté nebo šedé s šedým síťováním, nebo i bez něj.

Ctenophorus modestus
Ctenophorus modestus
Ctenophorus modestus
Ctenophorus modestus
Ctenophorus modestus
Ctenophorus modestus

Fotografováno ve dnech 4. a 5. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Mount Remarkable National Park, Alligator Gorge).