CYNOSURUS CRISTATUS L. – poháňka hřebenitá / hrebienka obyčajná

Syn.: Phleum cristatum (L.) Scop.
Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Cynosurus cristatus

Rozšíření: Evropa, Makaronésie (Madeira, Azory), západní Asie, druhotně i jinde, např. Azorské ostrovy, jih Jižní Ameriky (Argentina včetně Patagonie, Chile). V České republice hojný druh.

Ekologie: Poháňka hřebenitá roste na pastvinách, mezích, loukách, nepříliš využívaných polních cestách a na okrajích cest. Kvete v červnu a v červenci.

Cynosurus cristatusCynosurus cristatus

Popis: Vytrvalá tráva s tenkými, hladkými a nevětvenými stébly, které jsou pevné, tuhé a 20–60 cm vysoké. Krátké jazýčky jsou cca 1 mm dlouhé a tupé. Listové pochvy bývají lysé a na hřbetní straně zaokrouhlené. Čepel je 2–3 mm široká a až 15 cm dlouhá, na svrchní straně jemně rýhovaná, na spodní straně hladká. Jednostranné a klasovitě stažené laty jsou 5–10 cm dlouhé a cca 1 cm široké. Vřeteno drsné a jemně chlupaté. Klásky jsou velmi hustě nahloučené. Každý plodný klásek přisedá ke sterilnímu klásku. Plodné klásky bývají 3–5 květé, s krátce osinkatými pluchami. Sterilní klásky, které překrývají plodné, tvoří 10 i více úzkých, kýlnatých a ostnitě zašpičatělých plev, které jsou prázdné a hřeběnitě uspořádané.

Cynosurus cristatus
Cynosurus cristatusCynosurus cristatus

Fotografováno v červnu 2009 a 2010 (Česko, Morava, Liptál).