Syn.: Cyphia dentariifolia C. Presl, Cyphia polydactyla C. Presl, Cyphia tomentosa C. Presl, Lobelia digitata Thunb.
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, roste pouze v Jihoafrické republice v provinciích Western a Eastern Cape, na východ po město Port Elizabeth.
Ekologie: Stanovištěm jsou svahy na hlinitých a jílovitých půdách v prostředí mediteránního klimatu s mírnou vlhkou zimou a horkým suchým létem.
Popis: Ovíjivá mléčící liána s podzemní hlízkou; lodyhy jsou lysé, větvené. Listy jsou střídavé, přisedlé, 3–7dílné, úkrojky jsou čárkovité až úzce obkopinaté, 1,2–2,5 cm dlouhé a asi 0,2 cm široké, na okraji s naznačenými zoubky, na vrcholu špičaté. Květy se tvoří na koncích lodyhy, jsou přisedlé; kališní cípy jsou trojúhelníkovité, asi 2 mm dlouhé; koruna je pyskatá, 0,8–1 cm dlouhá, po stranách s hlubokým zářezem, bílá nebo světle růžovonachová, často s tmavšími skvrnami, horní pysk je trojlaločný, dolní dvoulaločný; tyčinek je 5; semeník je spodní. Plodem je tobolka.
Poznámka: Do rodu Cyphia se nyní řadí celkem 68 druhů (POWO 2021), rozšířených od Jihoafrické republiky až po Eritreu. Jsou to jednak přímé byliny, jednak liány.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Darling, Darling Renosterveld Reserve a Contreberg).