DAEMIA TOMENTOSA (L.) Vatke

Syn.: Pergularia tomentosa L., Telosma tomentosa (L.) M. R. Almeida
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité

Daemia tomentosa

Rozšíření: Druh s dosti rozsáhlým areálem v subtropech a tropech Starého světa. V Africe se vyskytuje na severním okraji Sahary od Maroka po Egypt, v subsaharské Africe od Mauretánie po Etiopii, roste i na Blízkém východě od Izraele po jih Arabského poloostrova včetně ostrova Sokotry, a dále v Afghánistánu, Pákistánu a Indii.

Ekologie: Suché křoviny, křovinatá savana, často se vyskytuje ve společnosti druhů rodu Jatropha. Může růst i v prostředí, kde roční úhrny srážek dosahují jen kolem 100 mm.

Daemia tomentosa

Popis: Popínavá, měkce šedě chlupatá, mléčící bylina nebo polokeř s ovíjivými stonky, dorůstajícími délky až 3 m. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, srdčité, 2–5 cm dlouhé a 1–4 cm široké, na vrcholu zašpičatělé. Květy vyrůstají ve stopkatých hroznech, mají krátký, 2,5–3,5 mm dlouhý kalich, korunu kolovitou, asi 7,5 mm v průměru, na vnější straně chlupatou, s nazelenalými až načervenalými, za plného květu nazpět směřujícími cípy, pakorunka je bílá; plodolisty jsou neúplně srostlé. Plody jsou síťované, v obrysu široce kopinaté, 5–7,5 cm dlouhé měchýřky.

Poznámka: Šťáva z rostlin je jedovatá, ale je užívána v lidovém léčitelství. Laboratorně byly zjištěny i cytostatické účinky.

Daemia tomentosa
Daemia tomentosa

Fotografováno dne 20. 2. 2010 (Jemen, Sokotra, výstup na planinu Homhil).