Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité
Dasylirion longissimum
Rozšíření: Endemit severní části Mexika, vyskytuje se ve státech Tamaulipas, Nuevo León, San Luis Potosí, Querétaro a Hidalgo.
Ekologie: Součást polopouštní vegetace, roste na osluněných místech na dobře propustných půdách; snáší poklesy teplot až na -12 °C.
Dasylirion longissimum
Popis: Vytrvalá dvoudomá rostlina, ve stáří se silným nevětveným kmínkem 1,2–1,8 m vysokým, za květu dorůstá výšky 3,7–4,5(–6) m. Listy tvoří hustou růžici, jsou vytrvalé, střídavé, čárkovité, až 1,2 m dlouhé a 0,6 cm široké, zelené, na okraji víceméně hladké, na průřezu kosníkovité. Květenství je bohatá lata; listeny jsou na bázi listovité, kopinaté, na vrcholu protažené do žlutohnědé špičky; květy jsou drobné, funkčně jednopohlavné; okvětí tvoří 6 obvejčitých, 3–4 mm dlouhých, bělavých lístků; tyčinek je 6, v samičích květech rudimentárních (staminodia); semeník je svrchní, trojboký, v samčích květech nevyvinutý (pistillodium). Plod je suchý, nepukavý, široce obvejčitý až elipsoidní, 7–10 mm dlouhý a 5–8 mm široký, s 3 křídly, obsahuje jediné čihovitě trojboké semeno 3–4 mm dlouhé.
Poznámka: Do rodu Dasylirion se dnes řadí asi 17 druhů s těžištěm výskytu v aridních částech Mexika, tři druhy zasahují až do jižních států USA.
Dasylirion longissimum
Dasylirion longissimum
Fotografováno dne 22. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).