DISSOTIDENDRON MELLERI (Hook. f.) Ver.-Lib. et G. Kadereit

Syn.: Dissotis melleri Hook. f., Dissotis whytei Baker
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité

Dissotidendron melleri

Rozšíření: Druh tropické Afriky, z jihozápadu Tanzanie, Zambie, Malawi a severu Mosambiku je uváděn výskyt nominátní variety, až do Kamerunu by ještě měla zasahovat varieta D. m. var. greenwayi.

Ekologie: Roste na exponovaných horských skalách, na travnatých a kamenitých svazích, při okrajích lesů, v nadmořských výškách zhruba od 1300 až do 3100 m.

Dissotidendron melleri

Popis: Keř až malý strom dosahující výšky 2–4,5(–6) m, s větvemi tupě hranatými, v uzlinách zesílenými, šedivými, v době květu v zásadě bezlistými. Listy jsou řapíkaté, vstřícné, vejčité, 4,5–16 cm dlouhé a 1,5–10 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, s 5–7 žilkami, na líci zelené, na rubu žlutozelené, mírně svraskalé, chlupaté. Květenství je terminální, latnaté, poměrně krátké a kompaktní; listeny jsou kopinaté až vejčité, 3–6 mm dlouhé, chlupaté, záhy opadavé; květy jsou 5četné, kališní lístky jsou široce vejčité, jen 3–5 mm dlouhé, brvité, korunní lístky jsou obvejčité, až 25 mm dlouhé, nachové; tyčinky jsou dvoutvaré. Plodem je tobolka.

Poznámka: Rod Dissotidendron v současnosti zahrnuje 11 druhů (POWO 2021), které se vyskytují v tropické Africe, v oblasti od Kamerunu až po Mosambik. Do roku 2017 býval součástí rodu Dissotis, za jeho oddělením stojí fylogenetické studie.

Dissotidendron melleri
Dissotidendron melleri
Dissotidendron melleri
Dissotidendron melleri

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 10. 2021 (Mosambik, provincie Zambézia, úpatí Mount Namuli).

Literatura:
Veranso-Libalah, M. C., Stone, R. D., Fongod, A. G. N., Couvreur, T. L. P., Kadereit, G. (2017): Phylogeny and systematics of African Melastomateae (Melastomataceae). In: Taxon, 66(3). doi:10.12705/663.5