DOLICHANDRA UNGUIS-CATI (L.) L. G. Lohmann

Syn.: Bignonia acutistipula Schltdl., Bignonia californica Brandegee, Bignonia catharinensis Schenck, Bignonia dasyonyx S. F. Blake, Bignonia exoleta Vell., Bignonia gracilis G. Lodd., Bignonia inflata Griseb., Bignonia lanuginosa Hemsl., Bignonia pseudounguis Desf., Bignonia rodigasiana L. Linden, Bignonia triantha DC., Bignonia tweedieana Lindl., Bignonia unguis-cati L., Bignonia vespertilia Barb. Rodr., Dolichandra kohautiana C. Presl, Doxantha acutistipula (Schltdl.) Miers, Doxantha adunca Miers, Doxantha chelephora Miers, Doxantha dasyonyx (S. F. Blake) S. F. Blake, Doxantha exoleta (Vell.) Miers, Doxantha lanuginosa (Hemsl.) Miers, Doxantha mexicana Miers, Doxantha praesignis Miers, Doxantha radicans (DC.) Miers, Doxantha tenuicula Miers, Doxantha torquata Miers, Doxantha tweedieana (Lindl.) Miers, Doxantha unguis (L.) Miers, Macfadyena unguis-cati (L.) A. H. Gentry, Microbignonia auristellae Kraenzl., Spathodea kohautiana (C. Presl) Walp.
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité

Dolichandra unguis-cati

Rozšíření: Druh s velmi rozsáhlým areálem v tropických oblastech Nového světa, vyskytuje se v území sahajícím od Mexika a Antil až po jižní Brazílii a severní Argentinu. V řadě tropických oblastí světa je pěstován jako okrasná rostlina, byl zavlečen i do severovýchodní Austrálie (Queensland a severovýchod svazového státu New South Wales), na pacifické ostrovy a do některých zemí tropické Afriky. Jeho šíření může mít až invazivní charakter.

Ekologie: Roste v tropických deštných i suchých lesích a lesních lemech, v křovinaté savaně, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 600 m, druhotně se objevuje v okolí lidských sídel, podél cest, na zemědělsky využívaných plochách i na dalších stanovištích narušovaných lidskou činností, rovněž na březích vodních toků.

Dolichandra unguis-cati

Popis: Mohutná dřevitá liána dosahující výšky až okolo 15(–30) m, s lodyhou lysou, dřevnatějící, opatřenou adventivními kořeny. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, většinou složené, se 2 lístky a rozvětvenou úponkou, která je 3–17 mm dlouhá, čepele lístků jsou eliptické, 1–8 cm dlouhé a až 3 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v párech z úžlabí listů, kalich je zvonkovitý, 1–1,8 cm dlouhý, s 5 nestejnými cípy, zelený, koruna je trubkovitá, 4–10 cm dlouhá, žlutá, s 5 korunními cípy, které jsou 1–3 cm dlouhé. Plody jsou 15–50(–95) cm dlouhé a nanejvýš 3,5 cm široké tobolky, semena jsou křídlatá.

Využití: V tropech bývá tato liána vysazována jako okrasná rostlina v zahradách i městské zeleni, své uplatnění nalézá také v tradiční medicíně.

Poznámka: K neotropickému rodu Dolichandra je v současnosti řazeno devět druhů (POWO 2022).

Dolichandra unguis-cati
Dolichandra unguis-cati
Dolichandra unguis-cati

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 10. 2021 (Mosambik, Maputo, Jardim Botânico Tunduru).