Syn.: Dryas octopetala var. drummondii (Richardson ex Hook.) S. Watson
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Rozšíření: Roste v Severní Americe od Aljašky po Newfoundland, na jih zasahuje až do Oregonu ve Spojených státech.
Ekologie: Nejčastěji provází štěrkovité říční náplavy, ledovcové morény a svahy s pohyblivým štěrkovým nebo kamenitým substrátem, řidčeji roste i na štěrcích podél silnic. Preferuje vápence nebo jiné bazické horniny.
Popis: Nízký plazivý stálezelený keřík, tvořící hustě větvené rozsáhlé přízemní porosty. Listy jsou střídavé, řapíkaté, s podlouhlou, obkopinatou nebo obvejčitou čepelí 1–4 cm dlouhou, nejširší nad středem, na okraji oddáleně zubatou a podvinutou, na vrcholu tupou, na líci tmavozelenou, lysou a svraskalou, na rubu hustě bělovlnatou. Květy jsou jednotlivé, nicí, zvonkovité, vyrůstají na 5–25 cm dlouhých, přímých, bezlistých, vlnatých stopkách; kalich je miskovitý, s 8–10 široce vejčitými, 4–8 mm dlouhými cípy, pokrytými černými žlázkami a občas i dlouhými bělavými hedvábitými nežláznatými chlupy; korunních lístků je 8–10, podlouhlých, 8–12 mm dlouhých, krémově žlutých; tyčinek je velké množství, mají nitky v dolní polovině chlupaté; gyneceum tvoří větší počet nesrostlých plodolistů. Za zralosti se tvoří nápadné souplodí nažek s dlouhými žlutavými péřitě ochmýřenými přívěsky, které jsou za vlhka spirálovitě vzájemně svinuté.
Poznámka: Již na první pohled se Dryas drummondii odlišuje od ostatních druhů dryádek nicími, polootevřenými, žlutavými květy. Molekulárními metodami bylo zjištěno, že je skutečně fylogeneticky nejvíce izolovaným druhem rodu.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 16., 19. a 20. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Mt. Robson Provincial Park, Kinney Lake; Alberta: NP Jasper, údolí řeky Sunwapta; NP Banff, Bow Lake).