Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Piciformes, Picidae
Syn.: Picus martius Linnaeus, 1758
Česká jména: datel černý
Anglická jména: Black woodpecker
Rozšíření: Eurasijský druh, jehož areál se táhne od severního Španělska a Francie přes zbytek Evropy a Malou Asii až do oblasti jižní Sibiře a na Dálný východ, zde zasahuje až do Koreje a Japonska.
Způsob života: U nás žije celoročně. Obývá rozsáhlejší jehličnaté, smíšené a opadavé lesy se starými stromy, v horách vystupuje až po hranici lesa. V zimě se potuluje a zalétá do velkých zahrad a parků. Létá těžkopádněji a příměji než jiní datlovití ptáci.
Živí se larvami dřevokazného hmyzu, který hledá pod kůrou stromů, v tlejících pařezech i v padlých stromech, z hloubi kmenů vysekává hnízda mravenců a vos nebo rozhrabává mraveniště, odkud vybírá larvy a kukly.
Je plachý a samotářský, jen v době hnízdění žije v párech. Brzy zjara bubnuje na suché větve stromu a hlasitým voláním dává na vědomí vlastnictví svého teritoria. Hnízdí v dutině stromu, která má zvenku typicky velký oválný otvor. Na tesání se podílejí oba partneři. V dubnu až červnu klade samice 4–6 vajec, která střídavě inkubují oba rodiče po dobu 12–14 dní. Mláďata se líhnou holá a slepá, v hnízdě zůstávají 24–28 dní, rodiče je krmí hlavně mravenci a jejich kuklami. Jakmile se mladí ptáci osamostatní, musí si hledat nové území. V přírodě se datel dožívá až 10 let.
Popis: Tento největší evropský zástupce datlovitých ptáků dosahuje délky 42–48 cm, rozpětí křídel 67–73 cm a hmotnosti 250–370 g. Je černě zbarvený, pouze čepička na hlavě je červená, u samce od kořene zobáku přes celé temeno, u samice je červená skvrna pouze na týlu. Duhovka oka je bělavá až jasně žlutá a na zornici navazuje vpředu černá skvrnka. Pevný dýkovitý zobák je špinavě žlutý s tmavou špičkou na konci. Krk je štíhlý a křídla jsou zaoblená. Tuhý ocas slouží jako opora při pohybu po kmeni. Silné šplhavé nohy jsou tmavě šedé.
Fotografováno dne 21. 8. 2020 (Česko, Praha, Obora Hvězda).