DRYPETES NITIDA Kaneh.

Čeleď: Putranjivaceae Endl.

Drypetes nitida

Rozšíření: Endemit Mikronésie, vyskytuje se pouze na Palau, a to jak na ostrově Babeldaob, tak na korálových ostrůvcích.

Ekologie: Stanovištěm jsou tropické lesní porosty, a to jak na čedičovém, tak na vápencovém podloží, obvykle roste na okrajích mokřadů.

Drypetes nitida

Popis: Stálezelený dvoudomý keř a snad i stromek vysoký 2–4 m; větvičky jsou tenké, oblé. Listy jsou střídavé, dvouřadě uspořádané; řapík je 1–1,2 cm dlouhý, žlábkovitý; čepel je kopinatá až vejčitá, 7–10 cm dlouhá a 3–5,5 cm široká, kožovitá, leskle tmavozelená, s 7–10 páry velmi nezřetelných postranních žilek, na bázi asymetrická, klínovitá, na okraji zvlněná a mělce oddáleně vroubkovaná, na konci dlouze zašpičatělá. Samčí květy vyrůstají v chudých svazečcích v paždí listů, kališní lístky jsou drobné, nestejné, koruna chybí, tyčinek je větší počet. Samičí květy jsou v paždí listů jednotlivé, kališní cípy jsou střechovité, nestejné, koruna chybí, semeník je svrchní. Plody jsou obvejcovité až leipsoidní peckovice až 1,5 cm dlouhé, na vrcholu s vytrvalou čnělkou.

Poznámka: Početný rod Drypetes, daleko nejbohatší v čeledi Putranjivaceae, zahrnuje více než 200 druhů z tropů a subtropů Starého i Nového světa. Do čeledi Putranjivaceae náleží ještě tři nepočetné rody (Cyclostemon, Putranjiva a Sibangea), dohromady jen se sedmi druhy. V minulosti bývaly řazeny do čeledi Euphorbiaceae.

Drypetes nitida
Drypetes nitida

Fotografováno dne 28. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).