Syn.: Cotyledon pulvinata Hook. f.
Česká jména: pupovice (Polívka 1900)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Pochází ze středního Mexika, z oblasti Mexické vysočiny. V areálu jsou rozlišovány tři variety.
Do britské Královské botanické zahrady v Kew se tato rostlina dostala v roce 1900, v současnosti je pěstována jako oblíbená pokojová trvalka po celé Evropě, a to v několika kultivarech.
Ekologie: Ve své domovině roste na kamenitých a skalnatých svazích, v suti i ve štěrbinách skal. Kvete od října do února.
Popis: Menší sukulentní keř, 20–30 cm vysoký, stříbřitě, někdy až narezavěle sametově oděný, s větvemi vystoupavými, v horní části olistěnými. Listy jsou střídavé, přisedlé, kopisťovité až obvejčité, až 3 cm dlouhé a asi 2 cm široké, dužnaté, zelené (u často pěstovaného kultivaru ῾Ruby᾿ po okraji červené). Květenství je terminální, hroznovité; listeny jsou listům podobné, úzce eliptické; květní stopky jsou jen krátké, kalich dosahuje zhruba poloviny délky koruny, jeho cípy jsou kopinaté až vejčité, vzpřímené, špičaté, zelené, chlupaté, koruna je úzce zvonkovitá, až 20 mm dlouhá, oranžovočervená, její trubka je krátká, cípy jsou podlouhle kopinaté, zašpičatělé, vně jemně chlupaté; tyčinky jsou kratší než korunní cípy. Plody jsou měchýřky.
Využití: Od jara do podzimu je možné rostlinu letnit na venkovním stanovišti, na podzim je vhodné omezit zalévání a přenést ji do domu, neměla by být vystavena teplotám pod 10 °C. V době květu můžeme začít opět mírně zalévat.
Fotografovala Věra Svobodová, od 20. 1. do 23. 2. 2025 (Česko, kultura).