ELETTARIA CARDAMOMUM (L.) Maton – kardamom obecný

Syn.: Alpinia cardamomum (L.) Roxb., Amomum cardamomum L., Amomum ensal Raeusch., Amomum racemosum Lam., Amomum repens Sonn., Amomum uncinatum Stokes, Cardamomum elletari Garsault, nom. inval., Cardamomum malabaricum Pritz., Cardamomum minus (Gaertn.) Kuntze, Cardamomum officinale Salisb., Cardamomum verum Oken, Elettaria repens (Sonn.) Baill., Matonia cardamomum (L.) Stephenson et J. M. Churchill, Zingiber minus Gaertn.
Česká jména: kardamom obecný (Presl 1846), kardamomovník obecný (Mareček 1996)
Čeleď: Zingiberaceae Lindl. – zázvorovité

Elettaria cardamomum

Rozšíření: Původní areál se rozkládá na jihu Indie a na Srí Lance. V tropech je často pěstován a případy zplanění, dokonce invazivního charakteru, byly zaznamenány na Réunionu a v některých částech Oceánie.

Ekologie: V domovině provází břehy potoků v tropických deštných lesích, zpravidla roste na vlhkých, živinami spíše bohatších půdách a v zástinu stromů, v nadmořské výšce 700–1000 m. Na podobných stanovištích také zplaňuje.

Elettaria cardamomum

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, z něhož vyrůstají 2–4 m vysoké olistěné lodyhy. Listy jsou střídavé, dvouřadě uspořádané, s řapíkem až 2,5 cm dlouhým; čepel je kopinatá, až 1 m dlouhá a 15 cm široká, leskle tmavozelená, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, na líci lysá, na rubu někdy krátce chlupatá, s charakteristickou žilnatinou s výraznou střední žilkou, z níž po celé délce čepele odbočují souběžné žilky postranní. Květenství je bezlistý řídký vícekvětý vijan, který vyrůstá z oddenku, je většinou šikmý, někdy i vodorovný těsně nad povrchem půdy, 30–60 cm dlouhý; listeny jsou kopinaté, 2–3 cm dlouhé, špičaté, vytrvalé, posléze se třepící do vláken; listence jsou trubicovité, až 2,5 cm dlouhé; květy jsou trojčetné; kališní lístky jsou až 2 cm dlouhé, dvoulaločné, někdy mělce trojlaločné, jejich laloky jsou na vrcholu hrotité; korunní trubka dosahuje délku kalicha, postranní korunní cípy jsou 1–1,5 cm dlouhé, dolní je přeměněn na pysk, je obvejčitý, naznačeně trojlaločný, 1,5–2 cm dlouhý a asi 1 cm široký, bílý, s fialovými žilkami; postranní staminodia jsou nezřetelná, fertilní tyčinka je jediná, asi 1 cm dlouhá; semeník je svrchní, 2–3 mm dlouhý. Plodem je vejcovitá, 1–2 cm dlouhá trojboká tobolka, obsahující 15–20 hranatých semen.

Elettaria cardamomumElettaria cardamomum
Elettaria cardamomumElettaria cardamomum

Využití: Rostlina je odedávna pěstována a využívána jako koření, zejména se používají semena, tobolky a oddenky. Je prosycena vonnými silicemi, v semenech se dále nacházejí tuky, bílkoviny a škrob. Silice mají značný baktericidní význam, podporují trávení a celkově posilují imunitu. Kardamom je složkou rozmanitých směsí koření, především v indické, ale i arabské nebo etiopské kuchyni. Bez kardamomu si nelze představit většinu směsí, používaných při přípravě karí, ale lze s ním kořenit i moučníky. Přidává se rovněž do čaje, v arabských zemích a v Íránu také do kávy, které dává neopakovatelnou chuť.

Elettaria cardamomum
Elettaria cardamomum
Elettaria cardamomum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 10. 4. 2005 (Srí Lanka, Matale), 13. 9. 2008 (Réunion, St.-Philippe) a 20. 2. 2009 (Kostarika, La Fortuna). Všechny rostliny pocházejí z kultury.