Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Perissodactyla, Equidae
Syn.: Equus montanus Burchell, 1822; Hippotigris zebra (Linnaeus, 1758)
Česká jména: zebra horská
Anglická jména: Mountain zebra, Cape mountain zebra
Rozšíření: Jihoafrický druh, vyskytuje se na jihozápadě Jihoafrické republiky. Z jihozápadní Angoly, Namibie i severozápadu Jihoafrické republiky je uváděn ještě poddruh Equus zebra subsp. hartmannae, který je však částí literatury klasifikován jako zcela samostatný druh.
Způsob života: Žije na kamenitých svazích a náhorních planinách v přímořských horských oblastech, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Tvrdá a špičatá kopyta s drsným povrchem umožnují pohyb po často neschůdném kamenitém terénu.
Je to převážně denní zvíře, které je aktivní brzy ráno a pozdě odpoledne až do západu slunce. Přes polední úpal odpočívá ve stínu vestoje nebo vleže. Pruhování slouží jako maskování před predátory a jako ochrana proti hmyzu. Během chladného počasí často hledá úkryt v zalesněných roklích a po ránu ránu se vyhřívá na východně orientovaných svazích.
Živí se trávou, vybírá si pouze část z dostupných druhů a upřednostňuje druh Themeda triandra. V zimních měsících pojídá i listy keřů a nízkých stromů, v létě často olizuje minerály. Pije 1–2 krát denně.
Zvířata také mezi sebou komunikují pomocí vizuálních a sluchových podnětů. Během uvítacích rituálů se dotýkají nosy a komunikují ušima. Náladu a záměry projevují polohou uší, obnažením zubů, otevření úst, polohou hlavy a ocasu. Vydávají různé výstražná volání nebo odfrkávají, aby varovali členy stáda před nebezpečím.
Jedná se o společenské zvíře, malá chovná skupina, která se skládá z dospělého hřebce a 1–3(–5) klisen s mláďaty, zůstává po mnoho let spolu. Hřebec je dominantním členem, páří se s celým harémem a mezi klisnami je patrná lineární hierarchie. Nová chovná skupina vzniká, když hřebec z bakalářské skupiny získá mladou klisnu z chovného stáda. Množit se může celoročně. Samice, která je březí 12 měsíců, přivádí na svět jedno mládě v době od listopadu do dubna. Hříbě po narození váží asi 25 kg, je dobře vyvinuté a po několika minutách následuje matku. Během prvních několika týdnů zůstává v blízkosti své matky, mateřské mléko saje po dobu asi 10 měsíců, i když týden po narození začíná okusovat trávu. Rodičovská role hřebce je nepřímá, spočívá v ochraně harému.
Mladí nezralí samci (ve věku 13–37 měsíců) se sdružují do bakalářských skupin. Věk pohlavní dospělosti se liší, hřebci jsou schopni získat a udržovat stádo v 5–6 letech, klisny rodí v 3–6 letech a interval mezi porody bývá 1–3 roky. V přírodě se dožívá 20–24 let.
Mezi přirozené predátory patří lev pustinný (Panthera leo), levhart skvrnitý (Panthera pardus), gepard štíhlý (Acinonyx jubatus), hyena skvrnitá (Crocuta crocuta) aj.
Popis: Lichokopytník z čeledi koňovitých, dosahuje délky 210–260 cm, v kohoutku 116–150 cm, délky ocasu 40–55 cm a hmotnosti 240–320 kg. Základní barva těla je bílá, s tmavě hnědými až černými pruhy, které pokračují krátkou vztyčenou hřívou. Pruhy na hlavě jsou úzké, tvar uší je více oslí než koňský. Tlama je černá. Na hrdle je vytvořen úzký kožní lalok. Husté úzké pruhování na celém trupu probíhá rovnoběžně od hřbetu na břicho, ale na zadní části těla nahoře je příčně postavené a pokračuje na ocas, který končí chomáčem chlupů. Končetiny jsou hustě pruhovány až nad kopyta. Na zadním stehně jsou horní tmavé pruhy výrazně široké. Na břiše se pásy téměř ztrácí.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje zebru horskou z hlediska ohrožení jako druh zranitelný (VU), neboť nikdy netvořil početná stáda, dokonce mu hrozilo plné vyhubení. Největší současnou hrozbou je ztráta genetické rozmanitosti, čímž se zvyšuje riziko příbuzenské plemenitby, způsobené malými velikostmi subpopulací a jejich velkou roztříštěností. Z původního rozšíření přežily pouze tři subpopulace na chráněném území v Mountain Zebra National Park, v Gamkaberg Nature Reserve a v Kammanassie Nature Reserve. Několik desítek izolovaných subpopulací bylo vysazeno do celého předchozího areálu.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Langebaan, West Coast National Park).