Syn.: Myosotis nana Vill., Myosotis terglovensis Hacq., Eritrichium tergloviense Endl. ex Putt.
Česká jména: pomněnka trpasličná (Sloboda 1852), pomněnečka zakrslá (Nauman 1946, Mareček 1996)
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Nominátní poddruh je endemitem Alp – vyskytuje se v oblasti od Přímořských Alp až po Taury, Dolomity a Karavanky. V Jižních Karpatech se vyskytuje příbuzný poddruh Eritrichium nanum subsp. jankae. V Severní Americe (Skalisté hory a Aljaška) se vyskytují ještě další poddruhy.
Ekologie: Roste ve skalních štěrbinách a na skalnatých holích, převážně na kyselém podkladu, také na vápenci, v pásmu od 2500 do 3000 m n. m. Kvete od konce června do srpna.
Popis: Vytrvalá polštářkovitě rostoucí bylina až polokeř, jen 1–4(–7) cm vysoký, sterilní výhony s kopinatými až vejčitými listy v přízemní růžici, listy jsou 4–10 mm dlouhé a 1,5–4,5 mm široké, květonosné lodyhy i listy jsou hedvábně chlupaté, květy až 1 cm v průměru vykvétají na konci lodyhy.
Ohrožení a ochrana: Pomněnečka zakrslá je chráněným druhem v Itálii, Švýcarsku a Rakousku.
Využití: Zhruba od poloviny 20. století se tato drobná rostlinka objevuje i v kultuře, jde však o druh velice choulostivý, v nižších polohách téměř nepěstovatelný.
Poznámka: Jedná se o pozoruhodný glaciální relikt, který pravděpodobně v poslední době ledové připutoval do Evropy z Asie. D. Sloboda ji v roce 1852 uváděl i z krkonošské Sněžky, jiné potvrzení tohoto údaje však zřejmě neexistuje.
Fotografováno dne 20. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, Passo di Fedaia, La Mesola).