Syn.: Brassica vesicaria L., Eruca vesicaria (L.) Cav., Eruca vesicaria (L.) Cav. subsp. sativa (Mill.) Thell., Raphanus eruca (L.) Crantz, Euzomum sativum (Mill.) Link
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Rozšíření: Původní v Mediteránu, jihozápadní Asii, zřejmě i na Krymu a v Makaronésii. Je to kulturní plodina, byla zavlečena jako plevel v porostech lnu a obilí. Dnes je severní hranicí rozšíření střední Evropa (archeofyt), na východě roste po Afghánistán a severní Indii, zplaněla v Severní Americe, jižní Africe, jihovýchodní Asii a Austrálii. U nás se v současnosti objevuje zplaněle jen vzácně a je považována za neofyt.
Ekologie: Ve své domovině roste na kamenitých svazích a na místech ovlivněných člověkem – v zanedbaných zahradách, na okrajích cest. Preferuje teplé suché klima. Kromě počáteční potřeby vláhy je velmi odolná vůči suchu. Snáší i teploty do -4 °C.
Popis: Je to jednoletá bylina, bohatě větvená, vysoká 10–60(–100) cm. U vzrostlé rostliny jsou listy přízemní růžice i lodyžní listy lyrovitě peřenoklané, s laločnatým až zubatým okrajem. Květy jsou čtyřčetné, světle žluté s hnědofialovými žilkami, později až bílé. Plodem je asi 4 cm dlouhá šešule se semeny uspořádanými ve dvou řadách. Semena jsou drobná, mají velikost kolem 2 mm, hnědou až načervenalou barvu. Planá forma kvete od února do června.
Využití: Je hojně pěstovaná jako listová zelenina – do salátů, omáček a polévek, je velmi oblíbená ve středomořské kuchyni. Mladé rostlinky v optimální délce 15 cm se sklízejí 6–8 týdnů po zasetí, mají ředkvičkovou chuť. Roketu je také možné pěstovat podobně jako řeřichu ze semínek na buničité vatě. Má vysoký obsah vitaminu C, účinky diuretické, upravuje zažívání, je považována za afrodisiakum.
Využívá se ale především jako olejnatá rostlina, celkové množství oleje v semeni je asi 29 %. Díky vysokému podílu kyseliny erukové má tento olej stabilitu za vysokých teplot, schopnost setrvat v tekutém stavu i za nízkých teplot a trvanlivost. Využívá se pro výrobu mazadel, mýdel, fermeží a v kosmetickém průmyslu. Pro semena se pěstuje především v Indii.
Fotografováno dne 1. 5. 2009 (Sýrie, v Aleppu).