Syn.: Eucryphia patagonica Speg., Pellinia chilensis Molina, Pellinia cordifolia (Cav.) Molina
Čeleď: Cunoniaceae – opaduňovité
Rozšíření: Jihoamerický druh, roste na nevelkém území v Chile v regionech Bío Bío, Araucania a Los Lagos, a v přilehlých částech Argentiny v provinciích Neuquén, Río Negro a Chubut.
Ekologie: Součást vlhkých a relativně chladných valdivianských lesů, provází zejména okraje porostů. Roste v prostředí průměrných ročních teplot 10–15 °C, ale zimní minima dosahují jen asi 5 °C; srážek zde spadne asi 2000 mm za rok. Vystupuje do nadmořské výšky 700(–1200) m.
Popis: Stálezelený strom, dorůstá výšky 15–20(–40) m; kmen může mít průměr až 2 m; letorosty jsou rezavě chlupaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,5–1 cm dlouhý; čepel je eliptická až kopinatá, 2–13 cm dlouhá a 1–4,8 cm široká, kožovitá, krátce pýřitá, na bázi uťatá až mělce srdčitá, na okraji pilovitá, na vrcholu zaokrouhlená až špičatá; palisty jsou kopinaté, 0,3–1,3 cm dlouhé. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, jsou 4četné; květní stopky jsou až 1,5 cm dlouhé, s 6 drobnými listeny; kališní lístky jsou volné, asi 1 cm dlouhé; korunní lístky jsou 2–2,5 cm dlouhé, bílé; tyčinek je velký počet; gyneceum srůstá z 5–18 plodolistů, semeník je svrchní, se samostatnými čnělkami. Plodem je tobolka, obsahuje mnoho křídlatých semen.
Využití: Květy jsou nektarodárné, jsou hojně navštěvovány včelami. Dřevo je těžší a odolné vůči hnilobě: je lokálně využíváno jako stavební materiál. Rostlina má rovněž okrasný význam.
Poznámka: Rod Eucryphia je gondwanského původu, dříve bývával řazen do samostatné čeledi. Ze sedmi dnes rozlišovaných druhů se pět vyskytuje v Austrálii a dva rostou v Jižní Americe: kromě tohoto je to Eucryphia glutinosa, snadno odlišitelná zpeřenými listy; vyskytuje se v Chile poněkud severněji.
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 29. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Nahuel Huapi, údolí Río Frías), 3. 2. a 5. 2. 2019 (Chile, reg. Los Lagos, Cochamó).