EUCRYPHIA CORDIFOLIA Cav.

Syn.: Eucryphia patagonica Speg., Pellinia chilensis Molina, Pellinia cordifolia (Cav.) Molina
Čeleď: Cunoniaceae – opaduňovité

Eucryphia cordifolia

Rozšíření: Jihoamerický druh, roste na nevelkém území v Chile v regionech Bío Bío, Araucania a Los Lagos, a v přilehlých částech Argentiny v provinciích Neuquén, Río Negro a Chubut.

Ekologie: Součást vlhkých a relativně chladných valdivianských lesů, provází zejména okraje porostů. Roste v prostředí průměrných ročních teplot 10–15 °C, ale zimní minima dosahují jen asi 5 °C; srážek zde spadne asi 2000 mm za rok. Vystupuje do nadmořské výšky 700(–1200) m.

Eucryphia cordifolia

Popis: Stálezelený strom, dorůstá výšky 15–20(–40) m; kmen může mít průměr až 2 m; letorosty jsou rezavě chlupaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,5–1 cm dlouhý; čepel je eliptická až kopinatá, 2–13 cm dlouhá a 1–4,8 cm široká, kožovitá, krátce pýřitá, na bázi uťatá až mělce srdčitá, na okraji pilovitá, na vrcholu zaokrouhlená až špičatá; palisty jsou kopinaté, 0,3–1,3 cm dlouhé. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, jsou 4četné; květní stopky jsou až 1,5 cm dlouhé, s 6 drobnými listeny; kališní lístky jsou volné, asi 1 cm dlouhé; korunní lístky jsou 2–2,5 cm dlouhé, bílé; tyčinek je velký počet; gyneceum srůstá z 5–18 plodolistů, semeník je svrchní, se samostatnými čnělkami. Plodem je tobolka, obsahuje mnoho křídlatých semen.

Využití: Květy jsou nektarodárné, jsou hojně navštěvovány včelami. Dřevo je těžší a odolné vůči hnilobě: je lokálně využíváno jako stavební materiál. Rostlina má rovněž okrasný význam.

Poznámka: Rod Eucryphia je gondwanského původu, dříve bývával řazen do samostatné čeledi. Ze sedmi dnes rozlišovaných druhů se pět vyskytuje v Austrálii a dva rostou v Jižní Americe: kromě tohoto je to Eucryphia glutinosa, snadno odlišitelná zpeřenými listy; vyskytuje se v Chile poněkud severněji.

Eucryphia cordifolia
Eucryphia cordifolia
Eucryphia cordifolia
Eucryphia cordifolia
Eucryphia cordifolia
Eucryphia cordifolia

Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 29. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Nahuel Huapi, údolí Río Frías), 3. 2. a 5. 2. 2019 (Chile, reg. Los Lagos, Cochamó).