Syn.: Eucryphia glandulosa Reiche, Eucryphia glutinosa (Poepp. et Endl.) Focke, Eucryphia pinnatifolia Gay, Fagus glutinosa Poepp. et Endl.
Čeleď: Cunoniaceae – opaduňovité
Rozšíření: Endemit střední části Chile, podhůří And (provincie Linares, region Maule a provincie Malleco, region Araucania). Druh je oblíbeným okrasným stromem v zahradách a parcích.
Ekologie: Ve své domovině roste v deštných lesích do nadmořské výšky 1000 m. Pěstování je omezeno na oblasti s mírnými zimami, chladnými léty a bohatými srážkami, což je mimo oblast původu omezuje na atlantské pobřežní regiony Evropy, severozápadní Pacifik a Nový Zéland. Nejlépe roste v chráněné poloze v blízkosti potoků a rybníků, v kyselé propustné půdě. Preferuje plné slunce se zastíněním kořenů, snese teploty několik stupňů pod nulou. Kvete v pozdním létě nebo na začátku podzimu.
Popis: Poloopadavý nebo opadavý strom nebo keř, vzpřímený, v mládí kuželovitý, později se koruna rozloží do šířky, ve své domovině dorůstá až 10 m a šířky 4 m. Borka hladká, na mladých větvích načervenalá, s důlky. Listy vstřícné, zpeřené, až 6 cm dlouhé, lístků 3–5, elipticky podlouhlých, pravidelně zubatých, s horním povrchem leskle tmavě zeleným, na spodní straně bělavě ochmýřených. Na podzim se listy zbarvují do oranžově červených odstínů. Květy nápadné, vonné, po 1–2 v paždí listů na koncích větévek, 5–6 cm široké, 4 úzce vejčité hnědé kališní lístky, 4 vejčité smetanově bílé korunní lístky, četné tyčinky a čnělky, prašníky červenohnědé. Plodem je vejcovitá dřevnatá tobolka asi 2 cm dlouhá.
Využití: Eucryphia glutinosa má bohaté využití v zahradách. Je ceněna pro nápadné vonné květy objevující se v pozdním létě a na začátku podzimu, také pro podzimní atraktivní zbarvení listů. Dobře se kombinuje s pěnišníky, šácholany a hortenziemi, které zajišťují zastínění kořenů. Je vyšlechtěno mnoho kultivarů, pěstují se i kříženci s dalšími druhy rodu, s Eucryphia cordifolia a Eucryphia lucida.
Fotografováno dne 26. 8. 2011 (Irsko, Powerscourt Gardens).