Syn.: Celastrus alatus Thunb., Celastrus striatus Thunb., Euonymus striatus (Thunb.) Loes. ex Gilg et Loes., Euonymus verrucosus var. tchefouensis Debeaux
Česká jména: brslen křídlatý (Mareček 1996)
Čeleď: Celastraceae R. Br. – jesencovité
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v Japonsku, na ruském ostrově Sachalin, v Koreji a ve velké části východní Číny, kde na západ zasahuje až do provincií Kan-su a S’-čchuan. Pěstuje se také v Evropě a Severní Americe, místy i zplaňuje, v americké Nové Anglii se dokonce šíří invazivně.
Ekologie: Roste v lesních a lesních lemech, v křovinaté vegetaci, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2700 m. Kvete od dubna do července.
Popis: Opadavý keř, 1–4 m vysoký, bohatě větvený, s větvemi v průřezu hranatými a křídlatými, kórkové křídlaté lišty jsou až 5 mm široké a 1–2 mm silné. Listy jsou vstřícné, jen krátce řapíkaté nebo skoro přisedlé, eliptické až obvejčité, 4,5–10 cm dlouhé a 2–4 cm široké, na bázi klínovité, po okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, s 5–7 páry vedlejších žilek. Květenství je úžlabní, stopky květenství jsou 1–2 cm dlouhé, většinou jen jednou dichotomicky větvené, se 3 květy; květy jsou oboupohlavné, 4četné, dorůstají asi 9 mm v průměru; kališní lístky jsou skoro okrouhlé; korunní lístky jsou vejčité, zelené až bledě žluté. Plodem je červenohnědá tobolka, dosahuje průměru až 13 mm, míšek je světle červený.
Využití: Vysazuje se v zahradíc´ách a parcích, na podzim upoutává pozornost červené zbarvení jeho olistění. V kultuře se pěstuje v několika kultivarech.
Fotografováno dne 5. 5. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).