EURYA NITIDA Korth.

Syn.: Eurya aurescens (Rehder et E. H. Wilson) Hand.-Mazz., Eurya hasseltii Blume, Eurya japonica var. aurescens Rehder et E. H. Wilson, Eurya japonica var. nitida (Korth.) Dyer, Eurya japonica subsp. nitida (Korth.) T. Yamaz., Eurya japonica subsp. palauensis (Hosok.) T. Yamaz., Eurya japonica var. palauensis (Hosok.) T. Yamaz., Eurya japonica var. siamensis Craib, Eurya myrtifolia Blume, Eurya nanjenshanensis (C. F. Hsieh et al.) Sheng Z. Yang et S. Y. Lu, Eurya palauensis Hosok., Eurya ponapensis Hosok., Eurya rapensis F. Br., Eurya roxburghii Wall., nom. inval., Eurya salicifolia Choisy, nom. illeg., Eurya systyla Miq. ex Dyer, Eurya virens Blume, Eurya wightiana Wall., nom. inval., Eurya zollingeri Choisy
Čeleď: Pentaphylacaceae Engl.

Eurya nitida

Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál zahrnuje jižní Asii od Malajsie po východní Indii, střední Čínu, Tchaj-wan, Filipíny a Indonésii, dále Novou Guineu, v Oceánii zasahuje do Mikronésie.

Ekologie: Roste v křovinách a na suchých okrajích tropických a subtropických lesů, vystupuje až do nadmořské výšky 1500(–2600) m.

Eurya nitida

Popis: Dvoudomý stálezelený keř nebo malý stromek vysoký 2–5 m; letorosty jsou šedohnědé, tenké, s 2 podélnými rýhami. Listy jsou střídavé; řapík je 2–5 mm dlouhý; čepel je eliptická až obkopinatá, (3–)4–6(–7) cm dlouhá a 1,5–2,5 cm široká, kožovitá, lysá, na líci tmavozelená a lesklá, na rubu světle až žlutavě zelená, s 9–12 páry postranních žilek, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, na okraji jemně pilovitá, vroubkovaná až téměř celokrajná, na vrcholu obvykle tupě špičatá. Pětičetné květy vyrůstají jednotlivě nebo až po 4 v úžlabí listů; květní stopky jsou 2–3 mm dlouhé. Samčí květy mají téměř okrouhlé až vejčité 1,5–2,5 mm dlouhé kališní lístky; korunní lístky jsou obvejčité, 3,5–4 mm dlouhé, bílé; tyčinek je 14–20; pistillodium je lysé. Samičí květy mají kalich podobný květům samčím; korunní lístky jsou podlouhlé, 2–2,5 mm dlouhé, bílé; staminodia chybí; semeník je lysý, 3pouzdrý. Plodem je černomodrá kulovitá bobule dosahující 3–4 mm v průměru, semena jsou početná.

Poznámka: Do rodu Eurya se řadí asi 130 druhů rostoucích převážně v subtropech a tropech východní a jihovýchodní Asie, v omezené míře přesahují i do Oceánie. V čeledi Pentaphylacaceae je nyní celkem 12 rodů z Asie, Ameriky, mnohem méně jich roste v Africe; nejblíže Evropě se vyskytuje Visnea mocanera na Kanárských ostrovech.
Druh byl ve starších morfologických systémech řazen do čeledi čajovníkovitých (Theaceae).

Eurya nitida
Eurya nitida
Eurya nitida

Fotografováno dne 22. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Lake Ngardok Nature Reserve).