EURYBIA SIBIRICA (L.) G. L. Nesom – hvězdnice sibiřská / astra

Syn.: Aster ircutianus DC., Aster sachalinensis Kudô, Aster sibiricus L., Grindelia sibirica Spreng. ex Link
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Eurybia sibirica

Rozšíření: Druh s velmi rozsáhlým cirkumpolárním areálem, vyskytuje se na Sibiři, v čínské provincii Heilongjiang, v Koreji, Kazachstánu, na severu evropského Ruska, v Norsku a na severu Severní Ameriky (od Aljašky a Yukonu přes Northwest Territories a Nunavut po Britskou Kolumbii, Albertu a americké státy Washington, Idaho a Montana).

Ekologie: Roste na otevřených skalnatých nebo písčitých stanovištích, na světlinách v boreálních lesích, na vlhkých loukách, kolem vodních toků i ploch, na horských svazích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete od července do srpna.

Eurybia sibirica

Popis: Vytrvalá bylina, trsnatá. Lodyha je poléhavá až vystoupavá, 10–20(–60) cm dlouhá, chlupatá až hustě plstnatá. Listy jsou střídavé, řapíkaté až přisedlé, kopinaté, 2–10 cm dlouhé a až 2 cm široké, obvykle na okraji zubaté, jemně chlupaté, nejspodnější listy menší, záhy zasychající. Úbory vyrůstají po 1–20 na chlupatých stopkách, zákrovy jsou zvonkovité, 6–9 mm, s 30–80 listeny ve 3–4 řadách, které jsou purpurově naběhlé (nejen na okraji); jazykovitých květů je 12–50, jsou světle fialové až purpurové, někdy i bílé, 7–17,5 × 0,8–1,8 mm; trubkovitých květů je 25–125, jsou žluté, později nachovějí. Plodem je řídce chlupatá nažka s chmýrem nahnědlým, vzácněji i bílým nebo žlutým.

Využití: Některé původní kmeny připravují z této byliny čaj, který má napomoci k úlevě při bolestech zad.

Ohrožení a ochrana: V Evropě je tento druh chráněn Bernskou úmluvou (jako Aster sibiricus).

Eurybia sibirica
Eurybia sibirica
Eurybia sibirica

Fotografovali Karel Bergmann junior, v srpnu 2014 (Kanada, Alberta, Ha Ling Peak); Karel Bergmann senior, dne 26. 6. 2015 (Alberta, Waiparous).