Syn.: Exobasidium vaccinii f. rhododendri (C. E. Cramer) W. Voss, Exobasidium vaccinii var. rhododendri Fuckel
Čeleď: Exobasidiaceae J. Schröt. – plíškovité
Rozšíření a ekologie: Houba parazituje na všech stálezelených druzích a kultivarech pěnišníku (Rhododendron). V Evropě to jsou především oba alpské druhy Rhododendron ferrugineum, Rhododendron hirsutum a jejich hybridy, Rhododendron indicum a další kultivary rodu Rhododendron. Exobasidium rhododendri je zmiňováno i v Japonsku, Chile, Srí Lance.
Popis: Po infekci dochází k růstu hyf v hostitelské tkáni, což vede ke zbytnění a vytvářejí se hálky. Mají průměr 1–4 cm, jsou většinou nepravidelně kulovité se zvlněným povrchem, zbarvené světle žlutozelenou, růžovou až červenou barvou. Mycelium je intracelulární, do buněk hostitele zasahují haustoria. Mezi buňkami hostitelské rostliny vznikají z hyf tvořících mycelium protáhlé široké basidie nesoucí na krátkých stopkách dvě až tři spory. Hymenium pokrývá celou horní plochu útvaru. Plodnice se nevytvářejí. Zralé spory mají většinou příčné přehrádky.
Poznámka: Hálky jsou v německy mluvících zemích pro svou barvu a tvar označované jako Alpenrosenäpfel. Pod barevným povrchem mají ale jen bílou drobivou tkáň, nejsou jedlé.
Fotografováno ve dnech 15. 8. 2009 (Rakousko, Raxalpe) a 26. 6. 2010 (Nationalparkregion Nockberge, Falkert See).