Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Falconiformes, Falconidae
Česká jména: poštolka proužkovaná
Anglická jména: Banded kestrel
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se na celém ostrově s výjimkou centrální náhorní plošiny a nížiny u východního pobřeží ostrova.
Způsob života: Obývá savanu, porosty mangrove, tropický vlhký i suchý les a trnitý buš, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m.
Patří mezi dravce s denní aktivitou, je výborný letec a odvážný lovec. Živí se především velkým hmyzem, např. sarančaty, brouky, termity a kudlankami. Loví také drobné plazy, především chameleony, ještěrky a gekony. Pronásleduje a chytá i malé ptáky.
Hnízdí od září do prosince ve stromových dutinách nebo používá opuštěná hnízda. Samice klade 3 vejce a sama je zahřívá po dobu 28–30 dní. Během inkubace ji partner pravidelně krmí. První týden po vylíhnutí živí matka mláďata kořistí, kterou samec přináší do hnízda. Po týdnu začne lovit i samice. Třetí týden se mláďata sytí sama stravou položenou rodiči do hnízda. Nezávislými se stávají ve věku 55–56 dní.
Popis: Středně velký dravec dosahující délka 25–29 cm, rozpětí křídel 60–68 cm a hmotnosti 180–240 g. Má velkou šedohnědou hlavu, velké oči se žlutou duhovkou a tmavý zobák se žlutým ozobím. Na hraně horní čelisti zobáku je ostrý výběžek, který slouží k usmrcení a porcování kořisti. Hrdlo a spodní část těla a ocasu jsou bílé až světlé šedé s hnědými pruhy. Záda, křídla a vrchní část ocasu jsou šedohnědé. Na žlutých podsaditých nohách jsou černé ostré drápy.
Fotografováno dne 6. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Toliara, Forêt de Kirindy).