Ficus sycomorus, fíkovník egyptský (Moraceae):
- Odhadované stáří: nejméně 700 let
Kypr byl vždycky zajímavý strategickou polohou a svými zdroji, dějiny ostrova jsou velmi pestré. V době, kdy měl být tento fíkovník zasazen, bylo na Kypru křižácké království, kde vládla dynastie Lusignanů původem z Francie. Famagusta byla tehdy jedním z nejbohatších center křesťanského světa. V roce 1298 tam byla zahájena stavba velkolepé římskokatolické katedrály sv. Mikuláše, která byla roku 1328 vysvěcena. Vzhledem se podobá některým francouzským gotickým chrámům, např. portály katedrále Notre-Dame v Remeši.
V roce 1571 dobyla Kypr osmanská vojska. Během útoku ve Famagustě se zřítily obě věže katedrály. Po obsazení města Osmany byla katedrála přebudována na mešitu, byl přidán mihrab a minaret a následně přejmenována na mešitu sv. Sofie ve Famagustě. Interiér byl upraven v souladu s islámskými nařízeními (odstranění křesťanských náboženských symbolů, soch zobrazujících živé bytosti, zakrytí fresek a odstranění oltáře). Architektura však zůstala zcela nedotčena, stavba je tak dodnes vzácným příkladem čisté gotické architektury. Roku 1954 byla pak mešita pojmenována podle osmanského vojevůdce, který město dobyl – mešita Lala Mustafa Pasha.
Předpokládá se, že mohutný fíkovník rostoucí před vchodem do této mešity byl zasazen v době stavby původní katedrály, takže je starý více než 700 let a má být nejstarším živým stromem na ostrově. Architektura a interiér mešity dokonale vypovídají o složitosti časů, kterých byl fíkovník svědkem.
Fíkovník je uveden v seznamu národního dědictví ministerstva kultury a je chráněn Úřadem lesního hospodářství Famagusty.
Fotografováno dne 25. 9. 2023.