Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Ploceidae
Syn.: Loxia madagascariensis Linnaeus, 1766
Česká jména: snovatec madagaskarský
Anglická jména: Red fody, Madagascar red fody
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, rozšířený po celém ostrově. Byl vysazen i na Komorské ostrovy, Maskarény, Čagoské ostrovy a Seychely, byl zaznamenán také v oblasti atlantických ostrovů Svaté Heleny a Ascension a na ostrově Tristan da Cunha, je uváděn i z Bahrajnu.
Způsob života: Žije v lemech a na mýtinách vlhkých i suchých tropických lesů, v křovinách, objevuje se také v zahradách a v blízkosti lidských sídel, v okolí rýžových polí.
Živí se především semeny rostlin, ale i jejich plody a hmyzem.
Hnízdí ve volněji uspořádaných koloniích, přičemž hnízdo splétá samec. Používá k tomu kousky trávy, kořínky a další částí rostlin a hnízdo připevňuje do rákosin, vysokých travin, k vrcholkům větví keřů a stromů či na vřetena palmových listů. Samice v jedné snůšce klade obvykle 2–4 vejce, mláďata se líhnou po 11–14 dnech, následně je krmí oba rodiče.
Popis: Pták z řádu pěvců a čeledi snovačovitých, který je až 13 cm dlouhý, dosahuje hmotnosti 14–19 g. Samci jsou zářivě karmínově červení s černými znaky u očí, jejich křídla i ocas jsou olivově hnědé až černohnědé. Samice je zbarvena podstatně méně nápadně, na hřbetě je olivově hnědá, na spodní části těla šedohnědá.
Ohrožení a ochrana: Na Madagaskaru je považován v oblastech s rýžovými poli za škůdce, vesničané tedy ptáky plaší a ničí jejich hnízda. Přesto však jeho populace výrazněji ohrožena není, Červený seznam IUCN (2018) jej z hlediska ohrožení řadí k druhům méně dotčeným (LC).
Poznámka: Mnoho druhů snovačovitých ptáků bylo kdysi dováženo do Evropy, jejich chov je totiž poměrně snadný, ptáci jsou pestře zbarvení, nenároční a snadno ochočitelní, dobře se také rozmnožují.
Fotografováno dne 12. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Schönbrunn, Wüstenhaus).