Syn.: Freesia gentilis N. E. Br., Freesia herbertii N. E. Br., Freesia picta N. E. Br., Freesia refracta var. alba G. L. Mey.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Freesia alba
Rozšíření: Vyskytuje se na jihu provincie Western Eastern Cape v Jihoafrické republice, mezi městečky Hermanus a Plettenberg Bay.
Ekologie: Roste na písčinách nebo na skalkách, nejčastěji na pobřeží, vystupuje do výšky asi 600 m n. m. Klima na lokalitách je převážně ovlivňováno zimními srážkami a letním přísuškem, jen na východě areálu jsou srážky pravidelněji rozdělené. Kvete v zimě a na jaře.
Freesia alba
Popis: Vytrvalá bylina 12–40 cm vysoká, s podzemní kuželovitou hlízou, pokrytou jemnými síťkovitými vlákny. Listy jsou víceméně přímé, mečovité, špičaté. Lodyha bývá ohnutá, s vějířkem několika květů; listeny jsou kožovité, zelené; květy jsou šestičetné, bílé, na vnější straně často nafialovělé, okvětní trubka je široce nálevkovitá, 2–3 cm dlouhá, cípy jsou poněkud nestejné, 1,5–1,8 cm dlouhé, na dolním cípu bývá žlutavá skvrnka; tyčinky jsou 3, obloukovité; semeník je spodní, čnělka je rozčleněná v několik nitkovitých ramen. Plodem je kulovitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) má statut druhu méně dotčeného (LC – least concern).
Freesia alba
Freesia alba
Freesia alba
Fotografováno dne 16. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Garden Route National Park, Kranshoek).