FREESIA LAXA (Thunb.) Goldblatt et J. C. Manning

Syn.: Anomatheca laxa (Thunb.) Goldblatt, Gladiolus laxus Thunb., Lapeirousia laxa (Thunb.) N. E. Br., Meristostigma laxum (Thunb.) A. Dietr.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité

Freesia laxa

Rozšíření: Druh pochází z jižní Afriky – Eastern Cape, KwaZulu-Natal, Limpopo, Mpumalanga a Svazijsko. S oblibou se pěstuje jako okrasná rostlina v zahradách a parcích subtropických a tropických oblastí, odkud občas i zplaňuje (např. americká Florida a Argentina).

Ekologie: Roste na slunných stanovištích na okrajích křovin nebo v lesních lemech. Zplaňuje na člověkem narušených místech nebo opuštěných zahradách. Nejlépe se jí daří na písčitých až hlinitých, vlhkých půdách. Vydrží i mírný mráz. V místě původního výskytu kvete od října do ledna.

Freesia laxa

Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízkou, 20–35 cm vysoká. Stonek je přímý, listy jsou přízemní, mečovité, o málo delší než květenství, s jemnými, souběžnými žilkami. Květy vyrůstají v jednostranných klasech po 2–6, koruna je nálevkovitá, 2–3 cm dlouhá, okvětní lístky jsou rozestálé, podlouhlé až vejčité, barvy růžové až červené, u spodních tří lístků s tmavě červenou skvrnou při bázi, jsou nevonné. Plodem je tobolka cca 1 cm v průměru.

Poznámka: Druh Freesia laxa má dva poddruhy – kromě nominátního poddruhu (na našich snímcích) je to ještě F. l. subsp. azurea, která se odlišuje bílými až bledě modrými okvětními lístky s modrými až fialovými skvrnami.
Latinské jméno rodu odkazuje na německého lékaře Friedricha H. T. Freese.

Freesia laxaFreesia laxa
Freesia laxa

Fotografováno dne 7. 5. 2006 (Portugalsko, Madeira, Ribeira Seca, Levada do Canical).