Další česká jména: hvězdovka korunková
Čeleď: Geastraceae Corda – hvězdovkovité
Rozšíření: Je rozšířena v Evropě a v Americe.
Ekologie: Roste v červenci až říjnu v jehličnatých a smíšených lesích (na Britských ostrovech jsou nálezy z bučin), vzácně i mimo les, především na vápenatých půdách. Místy je dosti hojná.
Popis: Drobné kulovité plodnice o průměru 1–3 cm se vyvíjejí zpočátku pod povrchem země, postupně se rozpukávají na 4–5 cípů, které se ohýbají klenbovitě dolů, až vyzdvihnou teřich nad povrch půdy. Dospělá hvězdovka je většinou vyšší než širší, má průměr 1,5–4 cm, je vysoká 2–5 cm. Se substrátem je spojena bělavým miskovitým myceliem na bázi. Vnitřní okrovka je na asi 2 mm dlouhém krčku viditelném u starších plodnic, má průměr 0,35–1,5 cm, je kulovitá nebo mírně protáhlá do výšky, šedomodrá, světle šedohnědá, tmavě šedá, s jemně bělavě ojíněným povrchem, v dospělosti tmavě hnědá. Ústí je jemně vláknité, ohraničené prstencovitým terčem. Vnitřní povrch cípů je v mládí bělavý, postupně získává béžovou až hnědou barvu, někdy s růžovým odstínem, ve stáří často rozpukává. Výtrusný prach je hnědý, kulovité výtrusy hnědé, bradavčité, 4–6 µm velké.
Záměny: Je to dobře rozpoznatelná drobná hvězdovka podle klenbovitě ohnutých cípů nejčastěji v počtu 4–5.
Využití: Je nejedlá.
Poznámka: V některých materiálech je uváděna varieta Geastrum quadrifidum var. sabulosum V. J. Staněk – hvězdovka smrková písková, která má menší plodnice a vnější okrovka rozpukává až v 6 cípů. Nemá tak ostře ohraničené ústí a roste vzácně na písečném podloží, a to i na bezlesých místech. Je také nejedlá. V Index Fungorum uvedena není.
Fotografováno ve dnech 4. 6. a 5. 9. 2010 (Česko, okolí Roztok).