Syn.: Geastrum schaefferi Vittad., Geastrum vulgatum Vittad.
Česká jména: hvězdovka červenavá (Antonín 2006)
Slovenská jména: hviezdovka (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Geastraceae Corda – hvězdovkovité
Rozšíření: Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá v červenci až listopadu v lesích všech typů, zvláště na jejich okrajích, v alejích a parcích. Objevuje se většinou jednotlivě nebo v malých skupinách.
Popis: Plodnice jsou v mládí kulovité, uzavřené do vnější okrovky, částečně nebo úplně ukryté v půdě. Jsou široké 3–5 cm, mají okrovou, později až hnědočervenou barvu. Při dospívání se shora rozevírají do 5–9 pravidelně hvězdicovitě rozložených cípů a dosahují průměru až 10 cm. Cípy jsou masité, dužnaté, okrově narůžovělé, zpočátku rozložené do roviny, později se stáčejí dolů, vysychají, ztenčují se a bývají příčně popraskané, mají hnědočervenou barvu. Teřich je přisedlý nebo umístěný na krátkém krčku do 0,5 cm, má okrově hnědou barvu s růžovým nádechem. Má téměř kulovitý tvar o průměru 2–3,5 cm, na vrcholu s malým, slabě vyvýšeným, brvitým neohraničeným kuželovitým ústím, kterým se uvolňují zralé výtrusy. Povrch teřichu je jemně plstnatý až hladký. Výtrusný prach má hnědou barvu, výtrusy jsou kulovité, jemně ostnité a mají průměr 3–5 µm.
Záměny: Podobná je hvězdovka brvitá (Geastrum fimbriatum), která je ale bez červenavého zabarvení a má hnědý papírovitý teřich bez krčku.
Poznámka: Je nejedlá.
Fotografováno ve dnech 4. 9. 2010 (Česko, Rakovnicko) a 8. 10. 2011 (Roztoky).