GLAUCIDIUM PALMATUM Siebold et Zucc.

Syn.: Glaucidium paradoxum Makino
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Glaucidium palmatum

Rozšíření: Domovem je v severním Japonsku, vyskytuje se na ostrovech Honšú a Hokkaidó. Japonské jméno rostliny je Shirane-aoi.

Ekologie: V přírodě vyhledává chladné, vlhké, humusem bohaté lesy s javory a zmarličníkem. Kvete v květnu.

Popis: Trsnatě rostoucí bylina s tlustým oddenkem, která dorůstá výšky 40 cm. Stonek je vysoký kolem půl metru, nese střídavě 2(–3) listy, ty jsou velké (až 20 cm v průměru) okrouhlé, dlanitě laločnaté, zubaté. Velké a nápadné růžové nebo bílé květy vyrůstají jednotlivě, mají až 8 cm v průměru. Mají čtyři okvětní lístky a připomínají květy máků (odtud anglické jméno japanese wood popy). Tyčinek je velké množství, pestíky jsou dva. Plodem je měchýřek.

Glaucidium palmatum

Glaucidium palmatum

Záměny: Glaucidium pinnatum Finet et Gagnep. je druh rostoucí v Číně, v provincii S’-čchuan. Liší se menším vzrůstem, menšími květy a zpeřenými listy. Měchýřek je často jen jeden. V přírodě je vzácný, není v zahradní kultuře. Vyžaduje typické hajní podmínky.

Využití: Oblíbená zahradní rostlina – hajnička. Vyžaduje mírně vlhkou humózní lehkou půdu, polostín nebo lehký stín. Nesnáší polední úpal ani trvalé přemokření. Množí se výsevem semen, ale protože rostliny jsou cizosprašné, v kultuře se semena vytvářejí jen zřídka. Čerstvá semena se vysévají na podzim, mohou i několik let přeléhat. Možné je i dělení trsů brzy na jaře. V kultuře je také bělokvětá odrůda Glaucidium palmatum ´Album´, která je menšího vzrůstu. Glaucidium palmatum neobsahuje alkaloidy.

Poznámka: Botanikové se dlouho přeli, kterým rostlinám je tento druh příbuzný. Jedni jej řadili do příbuzenstva pivoněk, druzí máků, či do samostatné čeledi Glaucidiaceae. Moderní taxonomické metody však potvrdily domněnky, že patří do čeledi pryskyřníkovitých.

Glaucidium palmatum

Fotografováno v květnu a červnu 2005 (Česko, Botanická zahrada hl. m. Prahy).