GLOXINIA PERENNIS (L.) Druce – obdule

Syn.: Escheria gloxiniifolia Regel, Eucolum crassifolium Salisb., Gloxinia bicolor Poepp. ex Hanst., Gloxinia heterophylla Poepp., Gloxinia pallidiflora Hook., Gloxinia suaveolens Decne., Gloxinia trichantha Miq., Gloxinia trichotoma Moench, Salisia gloxiniiflora Regel, Salisia maculata Regel, Salisia pallidiflora (Hook.) Regel, Salisia suaveolens (Decne.) Regel, Martynia perennis L.
Česká jména: obdule (Presl 1846)
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité

Gloxinia perennis

Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední Americe a na severu Jižní Ameriky, areál se táhne od Kostariky a Trinidadu přes Kolumbii a Venezuelu až do Ekvádoru, Peru a severní Brazílie (Amazônia, Cerrado).
Poprvé byla Gloxinia perennis přivezena jako jedna z vůbec prvních neotropických podpětovitých rostlin do Evropy (do anglické Chelsea Physic Garden) z Kolumbie už v roce 1739. Od té doby je tu pěstována jako okrasná pokojová či skleníková rostlina, bývá vysazována také v řadě tropických oblastí světa, kde může i zplaňovat.

Ekologie: Roste terestricky nebo epifyticky v tropických vlhkých lesích a lesních lemech, na březích vodních toků, ale i kolem cest a na stanovištích narušovaných lidskou činností; stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m.

Gloxinia perennis

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou až 100 cm dlouhou, lysou, jednoduchou nebo chudě větvenou. Listy jsou řapíkaté, vejčité, 5,5–12,7 cm dlouhé a 3,4–9 cm široké, na bázi klínovité, srdčité či uťaté, po okraji vroubkované, na vrcholu špičaté, na líci lesklé, zelené, lysé nebo řídce chlupaté, na rubu světle zelené až bělavé, někdy i červeně naběhlé. Květenství je terminální, hroznovité, stopka je až 12,5 cm dlouhá; listeny jsou listům podobné, redukované; květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listenů, kališní cípy jsou kopinaté až podlouhlé, odstálé, 7–10 mm dlouhé, lysé, celokrajné nebo vroubkované, koruna je zvonkovitá, bílá, namodralá až skoro nachová, až 10 mm široká, její trubka je až 20 mm dlouhá, vně chlupatá, uvnitř žláznatá, na bázi s tmavě fialovou skvrnkou; fertilní tyčinky jsou 4. Plodem je tobolka.

Záměny: V zahradnické praxi bývá českým jménem „gloxinie“ běžně označován původně brazilský endemický druh Sinningia speciosa, jehož kultivary i hybridy se v Evropě často pěstují jako pokojové okrasné rostliny. Oba tyto rody však mají společnou leda čeleď. Je proto dobré používat pro rod Gloxinia raději dávné české jméno „obdule“, které vytvořil už v první polovině 19. století otec české botaniky Jan S. Presl.

Poznámka: K rodu Gloxinia je v současnosti započítáváno pět druhů (POWO 2022), které pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky.

Gloxinia perennis
Gloxinia perennis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 1. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Trinidad, okolí Paria Bay).