Syn.: Epipactis decipiens (Hook.) Ames, Epipactis decipiens Benth., Goodyera decipiens (Hook.) F. T. Hubb., Goodyera menziesii Lindl., Orchiodes decipiens (Hook.) Kuntze, Peramium decipiens (Hook.) Piper, Peramium menziesii (Lindl.) Morong, Spiranthes decipiens Hook.
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité
Rozšíření: Severoamerický druh, roste od nejjižnějšího cípu Aljašky až po severní Kalifornii a severní Mexiko (Chihuahua), a to jak při pobřeží, tak ve Skalistých horách, na východě kontinentu se ostrůvkovitě vyskytuje v úzkém pruhu při hranicích Spojených států a Kanady od Ontaria a Wisconsinu po Maine a Newfoundland.
Ekologie: Roste nejčastěji v suchých jehličnatých nebo smíšených lesích, ale zejména na východě kontinentu může růst i v lesích rašelinných. Vystupuje až do nadmořské výšky 3400 m.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem; lodyhy jsou přímé, 10–40 cm vysoké, lysé. Listy tvoří přezimující přízemní růžici, jsou úzce eliptické až oválné, 2,5–10 cm dlouhé a 1,3–3,5 cm široké, celokrajné, špičaté, podél střední žilky se stříbřitými skvrnkami a se síťovitou, často nápadnou, bělavou žilnatinou v ploše čepele. Květenství je 10–45květý, spirálovitě zkroucený hrozen; okvětí je slonovinově bílé až zelenavé; vnější okvětní lístky jsou 5,7–7,8 mm dlouhé, 2 vnitřní 5–10 mm dlouhé, pysk je člunkovitý, 4,9–7,9 mm dlouhý, se zdviženými až nadvinutými okraji a lehce nazpět zakřivenou tupou špičkou. Plody jsou tobolky.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn – stejně jako všechny vstavačovité – mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Ze 4 severoamerických smrkovníků se v západní části kromě tohoto druhu vyskytuje už jen široce rozšířený druh Goodyera repens, zbylé dva, Goodyera tesselata a Goodyera pubescens, rostou jen na východě kontinentu.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 11. a 29. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Strathcona Provincial Park, Phillips Ridge Trail; Alberta, Waterton Lakes NP, Rowe Creek); Karel Bergmann, v září 2013 (Kanada, Britská Kolumbie, Burton).