Adansonia gregorii, baobab Gregorův (Malvaceae)
Gregory’s Tree Historical Reserve (anebo také jazykem domorodých Australanů Ngalibinggag) je sice chráněné území rozlohou nevelké, jeho plocha zabírá pouhé dva hektary, avšak rozhodně pozoruhodné. Právě tady totiž po mnohá staletí roste památný exemplář australského baobabu zvaný Gregory’s Tree. Je to strom s mimořádným kulturním, duchovním a historickým významem – jeho stáří se odhaduje na více než 1500 let.
Roste na severozápadě australského Severního teritoria, hned při severozápadním okraji Národního parku Judbarra/Gregory, druhého největšího parku Severního teritoria. Řečeno ještě přesněji, je to zhruba 15 km severozápadně od nejbližší obce zvané Timber Creek, nedaleko od břehu Victoria River. Odbočka k rezervaci vede od silnice Victoria Highway po prašné hrbolaté cestě, která po třech kilometrech končí, posledních 500 metrů k památnému stromu lze projít po stezce lemované baobaby a blahovičníky.
Celé okolí Gregory’s Tree je místem pro domorodé Australany posvátným, patří do kulturního dědictví Severního teritoria. Oblast je hluboce spojena zejména s lidmi Ngaliwurru a Nungali, kteří jsou tradičními správci této země. Je důležitým obřadním místem, strom je součásti obřadu Goanna Dreaming k uctívání ducha předků. Je chráněn oplocením, návštěvníky informuje o všech podstatných historických souvislostech i okolní přírodě několik naučných tabulí.
Strom byl pojmenován po cestovateli Augustu Charlesi Gregorym. Roku 1855 byla zorganizována na žádost státního tajemníka pro kolonie a s podporou Royal Geographical Society v Londýně výprava North Australian Exploring Expedition s úkolem prozkoumat severní část australského kontinentu, kam ještě nevstoupili žádní Evropané. Expedici, které se účastnilo 18 mužů, vedl právě Augustus Charles Gregory, pomocným velitelem byl jeho bratr Henry Churcham Gregory, dalším členy byli botanik Ferdinand von Mueller, malíř Thomas Baines, geolog James Wilson, chirurg a přírodovědec Joseph Ravenscroft Elsey, sběratel rostlin James Flood a dalších 11 mužů. Plavili se z Moreton Bay na sever kolem pobřeží Queenslandu a Severního teritoria, ústí řeky Victoria dosáhli v září 1855. Odtud postupovali proti proudu až do místa, kde v říjnu 1855 jejich loď ztroskotala. Skupina si založila základní tábor v blízkosti mohutného baobabu. Během osmi měsíců výprava prozkoumala povodí řeky Victoria a pronikla přibližně 500 km jižně podél Sturt Creek k okraji Velké písečné pouště (Great Sandy Desert). Před návratem do Brisbane vyryl Thomas Baines do kůry baobabu data pobytu výpravy (od 13. října 1855 do 2. července 1856) a označení místa, kam uschovali dopis s podrobnostmi průzkumu pro případ, že by zahynuli na zpáteční cestě. Většina členů expedice se vrátila do Moreton Bay po moři, Gregory, Mueller a pět dalších členů prozkoumali povodí Elsey Creek, Roper Creek a McArthur River, zpět do Brisbane cestovali po řekách Flinders, Burdekin, Fitzroy a Burnett. Do Brisbane dorazili 16. prosince 1856.
I když tenkrát nebyly objeveny žádné významné zdroje ani pastviny, výprava získala mnoho přírodovědných informací a přivezla řadu přírodnin pro další vědecké zkoumání. Mueller na expedici shromáždil okolo 2000 druhů rostlin, z nichž 800 bylo ještě nepopsaných. Vzorky z expedice uložil do National Herbarium of Victoria v Melbourne, mnoho rostlin pojmenoval. Dopisoval si s významnými vědci té doby, včetně Charlese Darwina. Několik Bainesových obrazů z expedice je vystaveno v Královské geografické společnosti (Royal Geographical Society) v Londýně.
Fotografováno dne 30. 8. 2024.