Syn.: Deilosma suaveolens Andrz. ex Besser, Hesperis inodora L., Hesperis matronalis subsp. runcinata (Waldst. et Kit.) Čelak., Hesperis matronalis subsp. sylvestris (Crantz) Hegi, Hesperis runcinata Waldst. et Kit.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Hesperis sylvestris
Rozšíření: Roste v jihovýchodní části střední Evropy, od střední Moravy a Slovenska po Rumunsko a jihozápadní Ukrajinu. Izolovaně se vyskytuje ve středních Čechách, u Krakova a u Lvova. U nás roste vzácně ve středních Čechách, ve středním Polabí, na jižní a střední Moravě.
Ekologie: Roste v lesních okrajích, na mýtinách, na kamenitých stráních, zřídka i na druhotných stanovištích. Kvete od května do července.
Hesperis sylvestris
Popis: Dvouletá, 40–90 cm vysoká bylina hustě pokrytá převážně žláznatými chlupy. Lodyha je přímá, v horní polovině zpravidla větvená, chlupatá, v dolní části s chlupy jednoduchými, výše převážně žláznatými. Listy jsou tenké, hustě pokryté převážně žláznatými chlupy, přízemní a dolní jsou řapíkaté, lyrovitě kracovité, střední a horní lodyžní listy jsou přisedlé, vejčitě kopinaté až kopinaté, 2–6 cm dlouhé, dlouze zašpičatělé, s mělce srdčitou až slabě objímavou bází, zubaté, při bázi až hrubě zubaté. Květenstvím je až 70květý hrozen, obvykle větvený, květní stopky jsou přímo až šikmo odstálé, hustě žlaznatě chlupaté, dolní 1–3 obvykle podepřené listenem. Květy jsou obvyklé stavby, kališní lístky jsou vejčité až úzce kopinaté, hustě žláznatě chlupaté, v dolní třetině bledě purpurové, korunní lístky jsou obvejčité až úzce obvejčité, zprvu bledě fialové, později fialové. Plody jsou šešule asi 6–10 mm dlouhé, lysé nebo na bázi žláznatě chlupaté, oblé, rovné, zřídka nazpět ohnuté. Semena jsou hnědá v počtu nejčastěji 10–35 na jednu šešuli.
Záměny: Podobná je večernice vonná (Hesperis matronalis), která má prostřední a horní listy krátce řapíkaté, celokrajné nebo jen drobně zubaté. Zde představovaný druh má prostřední a horní listy přisedlé, víceméně objímavé, hrubě zubaté.
Ohrožení a ochrana: Večernice lesní je zařazena k ohroženým druhům naší květeny (C3).
Hesperis sylvestrisHesperis sylvestris
Hesperis sylvestrisHesperis sylvestris
Hesperis sylvestris
Hesperis sylvestris
Hesperis sylvestris
Hesperis sylvestris
Hesperis sylvestris
Fotografoval Radim Cibulka, dne 15. 6. 2014 (Milovická stráň), a Ladislav Hoskovec, dne 22. 5. 2016 (Chotuc).